I Wystawa Makiet i Modeli Kolejowych w Gdańsku - raport z imprezy



Film Roberta Nowicza

W dniach 15-17 marca 2013 r. w Gdańskiej Galerii Przymorze odbyło się ogólnopolskie spotkanie modelarzy – miłośników małej kolei, którzy przywieźli ze sobą ponad 100 metrów modułów w skali H0 (1:87) i kilkanaście metrów szlaku wąskotorowego (H0e). Całość zestawiono w reprezentatywną linię kolejową rozpoczynająca się na umownej stacji Padowo a kończącej na stacji Radzymin.

Ciekawostką jest, że tego typu impreza dla publiczności po raz pierwszy w historii modelarstwa w Polsce zorganizowana została w galerii handlowej, która w tym celu bezpłatnie użyczyła modelarzom powierzchnię wystawową. Pomimo licznych sceptycznych głosów, okazało się, że równie dobrze można bawić się i miło spędzić wspólny czas przy makiecie także w centrum handlowym. Dodatkowym bonusem ze strony organizatorów spotkania było dofinansowanie kosztów jego uczestników. Wystawę zorganizował nowo powstały Klub Miłośników Kolei Nostalgia Za Parą, którego założyciel, Piotr Salecki umiejętnie połączył interesy modelarzy z życzeniami sponsorów i widowni.

W spotkaniu uczestniczyli modelarze i sympatycy z gdańskiego Klubu Miłośników Kolei Nostalgia Za Parą, Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych, Toruńskiej Makiety Modułowej oraz Sopockiego Klubu Modelarzy Kolejowych.

Układ został zbudowany na planie litery S, gdzie końcami były wymienione wcześniej stacje. Wewnątrz od Padowa biegł około 25 metrowy dwutorowy szlak do PO Pawłowo z jednym przystankiem Bartoszówek i bazą samochodową. Tam rozchodził się do maleńkiej ale ciekawej stacyjki Padowo Fabryczne a w drugim kierunku główny szlak biegł poprzez stacje Bartoszów, Budziszewo, bocznice Browar Książęcy, mijankę i parowozownię Ostrów Wielkopolski do stacji Radzymin.


Schem,at w większej rozdzielczości kliknij na obrazek lub tutaj

Stacja ‘Radzymin zaliczyła swój debiut. Jest to przepięknie wykonana przez Artura Gillera replika rzeczywistej stacji. Wzbudzała ona szczególny podziw i uznanie modelarzy, którzy docenili jej staranne wykończenie w liczne detale oraz bogatą sygnalizację świetlną, w tym semafory manewrowe - zwykłe i karzełkowe.
O stacji można przeczytać więcej - tutaj

Pociągi prowadzone przez maszynistów, kursowały według modelarskiego rozkładu jazdy 1:4, zgodnie z zasadami stosowanymi na imprezach FREMO. Po modułach kursowały pociągi będące przykładami różnych epok, tj. od czasów międzywojennych do współczesnych, kolei różnych zarządów. Oprócz rodzimych PKP pokazano także modele kolei niemieckich, czeskich oraz przewoźników prywatnych.

Trudno ocenić, ile osób odwiedziło wystawę, gdyż była ona otwarta dla publiczności. Jednak wedug zliczenia wejść do Galerii Przymorze, w weekend 16-17 marca 2013 r. szacunkowo odwiedziło ją o ok. 20 tysięcy osób więcej, niż w porównywalnym okresie poprzedniego tygodnia. Na pewno większość z tych osób przyszła nie tylko celem zrobienia zakupów ale raczej skuszona możliwością zobaczenia wystawy. Tłumy odwiedzających w różnym wieku (od najmłodszych po seniorów), oglądały, podziwiały, fotografowały i filmowały miniaturowy świat kolei. Często padały pytania o zasady ruchu, jeżdżący tabor, znaczenie poszczególnych sygnałów na semaforach. W ten sposób modelarze propagowali swoje hobby dzieląc się swoją wiedzą z publicznością. Impreza wzbudziła również duże zainteresowanie mediów. Wzmianki o prezentacji makiety pojawiły się w relacjach radiowych i telewizyjnych (w Teleexpresie i TVP Regionalnej), powodując niespodziewany napływ odwiedzających pod sam koniec imprezy.


Zdjęcie grupowe uczestników imprezy - fot. Remigiusz Majewski

Realizacja imprezy była możliwa dzięki wsparciu sponsorów - Galerii Przymorze, Pomorskiej Kolei Metropolitalnej, Biuru Turystyki Aktywnej Wandrus, oraz patrona medialnego, portalu Trojmiasto.pl. Składy ryflaków dostarczyła do prezentacji polska firma Robo. Organizatorzy szczególne podziękowania za udział i pomoc w organizacji składają zwłaszcza Pawłowi Kowalskiemu, Krzysztofowi Rutkowskiemu i Andrzejowi Wolnikowskiemu, bez ich zaangażowania spotkanie to nie miałoby szans się odbyć.

Już teraz z przyjemnością zapraszamy wszystkich zainteresowanych na kolejne planowane w tym miejscu spotkanie, które odbędzie się jeszcze w tym roku w dniach 8-11 listopada 2013 r. Dalsze informacje znajdą się wkrótce na stronie www.nostalgiazapara.pl oraz na modelarskich forach internetowych.

Panorama makiety - fot. Dariusz Gajuś

Na koniec mała statystyka:

  • Makieta H0 składała się z 98 modułów i miała długość około 110 metrów.
  • Makieta H0e składała się z 15 modułów i miała długość około 15 metrów.
  • Na makiecie poruszało się jednocześnie osiem składów pociągów pasażerskich i towarowych
  • W imprezie wzięło udział 55 uczestników
      • Statystyka gastronomiczna: zjedliśmy ok. 600 kanapek, 400 przekąsek, wypiliśmy 200 litrów zimnych napojów, 50 litrów kawy, herbaty nieco mniej...


Organizacja imprezy była możliwa dzięki sponsorom i patronom medialnym, którym bardzo dziękujemy:


Zapraszamy na następną imprezę w listopadzie 2013
Już teraz zapraszamy wszystkich na następną imprezę, która będzie zorganizowana na podobnych zasadach (zwrot kosztów paliwa do samochodu przywożącym makiety, bezpłatny nocleg i bezpłatne wyżywienie) w terminie 8/9-11 listopada. Zgłosić się może każdy, zaś szczególnie serdecznie zapraszamy tych, którzy uczestniczyli w jej pierwszej edycji. Informacje ogłosimy oczywiście na naszej stronie i na forach modelarskich.

Zestawienie materiałów dotyczących imprezy

  • Zaproszenie dla uczestników i widzów - tutaj
  • Zdjęcia z imprezy - tutaj
  • Filmy z imprezy - tutaj
  • Podziękowanie dla Uczestników - tutaj
  • Plakat imprezy - tutaj
  • Układ makiety - tutaj

    Drużyna Nostalgia Za Parą