O Nas

Jesteśmy grupą miłośników kolei i modelarstwa kolejowego z okolic Trójmiasta. Swoją pasję realizujemy w różny sposób. Są wśród nas modelarze kolejowi, kolekcjonerzy taboru, zbieracze pamiątek kolejowych, bibliofile, miłośnicy fotografowania i filmowania pociągów (tacy kolejowi "spotterzy"), wielbiciele kolei wąskotorowych lub normalnotorowych. Organizujemy imprezy modelarskie a w niektórych uczestniczymy. Jeździmy na kolejowe wyprawy i wycieczki.

Naszym zamiarem jest stała, całoroczna ekspozycja naszej makiety w Gdańsku. Nie jesteśmy zwolennikami imprez zamkniętych dla wybranych, chociaż akceptujemy wszystkie formy zabawy w miniaturową kolej.

Chcemy dać możliwość wspólnej zabawy na makiecie modelarzom z Pomorza i całej Polski. Także osobom początkującym, które nie mają żadnych kontaktów ani znajomości w modelarskim świecie, aby pod opieką doświadczonych modelarzy mogli poznać obowiązujące na imprezach modelarskich zasady, nauczyć się prowadzić pociągi i obsługiwać stacje, a także rozwijać swoje umiejętności modelarskie, podczas wspólnej budowy makiety. Zaczynamy od zabawy w kolejki, dążąc do modelarstwa kolejowego. Tak właśnie rozumiemy popularyzację modelarstwa i kolejowego hobby. Więcej o tym w dziale misja

Nie chcemy być zamkniętą i hermetyczną grupą. Zapraszamy osoby mające podobną pasję. Początkujący - zwłaszcza modelarze - mogą liczyć na naszą pomoc i radę.


Dwa główne, wspólne dla naszej grupy, nurty naszego działania to:
::: modelarstwo kolejowe
W Gdańsku budujemy makietę modułową w skali H0 (1:87). Cały projekt nosi nazwę "Od morza do Tatr" i będzie odwzorowywał wybrane polskie stacje, przystanki kolejowe oraz fragmenty linii.

Obecnie trwają prace nad stacjami:

  • Makoszów;
  • stacją węzłową;
  • stacją postojową z wagonownią;
  • szlakiem dwutorowym na łuku 180o o promieniu 10 metrów - prace zostały ukończone i łuk będzie prezentowany po raz pierwszy na VII Ogólnopolskiej Wystawie Makiet Nostalgia Za Parą w Rumi.


::: Wyprawy i wycieczki kolejowe
W Polsce i w Europie. Pociągi specjalne, parady parowozów, ciekawe linie wąskotorowe i normalnotorowe, targi i wystawy modelarskie, wyjątkowe pociągi, przejazdy drezynami. Wszystkie te zdarzenia to dla nas wspaniały pretekst do weekendowego wyjazdu, lub dłuższej wakacyjnej wyprawy. Czasami jest celem podstawowym, czasami realizowanym przy okazji wakacyjnego wypoczynku.


::: O nazwie Nostalgia Za Parą
Pod nazwą "Nostalgia za parą" organizowany był w latach osiemdziesiątych cykl przejazdów specjalnych na kolejach wąskotorowych, nierzadko tuż przed ich ostatecznym zamknięciem lub zawieszeniem ruchu, organizowanych przede wszystkim przez Marka Malczewskiego z KMK Poznań. W wielu z nich członkowie naszego klubu brali udział.
Ponieważ jesteśmy miłośnikami pary i staramy się ocalić od zapomnienia epokę pary na PKP poprzez modelarstwo kolejowe i publikację różnego rodzaju artykułów http://www.nostalgiazapara.pl/makiety/parowozownia-ostrow  stąd więc wzięła się  nazwa dla  naszego klubu.

::: Spotkania przy makiecie kolejowej
organizujemy regularnie, zazwyczaj
od października do maja przynajmniej raz w miesiącu. Nie wszystkie takie spotkania są dostępne dla publiczności, ale na takie zamknięte spotkanie mogą także przyjść osoby z zewnątrz o ile wcześniej to z nami uzgodnią i się zgłoszą. Na takich spotkaniach wykonujemy prace przy makiecie ale i jeździmy po makiecie z rozkładem jazdy. Żeby dowiedzieć się, kiedy jest najbliższe spotkanie, trzeba po prostu do nas zadzwonić.

Zespół Nostalgia Za Parą
kontakt: tel. 501 647 139 (Piotr)