O Nas

Jesteśmy grupą miłośników kolei i modelarstwa kolejowego z okolic Trójmiasta. Są wśród nas modelarze kolejowi, kolekcjonerzy taboru, zbieracze pamiątek kolejowych, bibliofile, miłośnicy fotografowania i filmowania pociągów (tacy kolejowi "spotterzy"), wielbiciele kolei wąskotorowych lub normalnotorowych. Organizujemy imprezy modelarskie a w niektórych uczestniczymy. Jeździmy na kolejowe wyprawy i wycieczki. Swoją pasję realizujemy w różny sposób ale łączy nas jedno - wspólna zabawa przy makiecie modułowej oraz budowa własnych modułów makiety przez członków klubu, które potem wspólnie zestawiamy w dłuższy fragment linii kolejowej w miniaturze.

Staramy się aby nasza wspólna makieta była wystawiona w Gdańsku przez cały rok, tak abyśmy mogli organizować przy niej regularne spotkania. Nie jesteśmy zwolennikami imprez zamkniętych dla wybranych, chociaż akceptujemy wszystkie formy zabawy w miniaturową kolej.

Chcemy dać możliwość wspólnej zabawy na makiecie modelarzom z Pomorza i całej Polski. Także osobom początkującym, które nie mają żadnych kontaktów ani znajomości w modelarskim świecie, aby pod opieką doświadczonych modelarzy mogli poznać obowiązujące na imprezach modelarskich zasady, nauczyć się prowadzić pociągi i obsługiwać stacje, a także rozwijać swoje umiejętności modelarskie, podczas wspólnej budowy makiety. Zaczynamy od zabawy w kolejki, dążąc do modelarstwa kolejowego. Tak właśnie rozumiemy popularyzację modelarstwa i kolejowego hobby. Więcej o tym w dziale misja

Nie chcemy być zamkniętą i hermetyczną grupą. Zapraszamy osoby mające podobną pasję. Początkujący - zwłaszcza modelarze - mogą liczyć na naszą pomoc i radę.


Dwa główne, wspólne dla naszej grupy, nurty naszego działania to:
::: modelarstwo kolejowe
W Gdańsku budujemy makietę modułową w skali H0 (1:87). Cały projekt nosi nazwę "Od morza do Tatr" i będzie odwzorowywał wybrane polskie stacje, przystanki kolejowe oraz fragmenty linii.

Obecnie trwają prace nad stacjami:

 • Makoszów;
 • stacją węzłową;
 • stacją postojową z wagonownią;
 • szlakiem dwutorowym na łuku 180o o promieniu 10 metrów - prace zostały ukończone i łuk będzie prezentowany po raz pierwszy na VII Ogólnopolskiej Wystawie Makiet Nostalgia Za Parą w Rumi.
 • innymi modułami członków klubu


::: Wyprawy i wycieczki kolejowe
W Polsce i w Europie. Pociągi specjalne, parady parowozów, ciekawe linie wąskotorowe i normalnotorowe, targi i wystawy modelarskie, wyjątkowe pociągi, przejazdy drezynami. Wszystkie te zdarzenia to dla nas wspaniały pretekst do weekendowego wyjazdu, lub dłuższej wakacyjnej wyprawy. Czasami jest celem podstawowym, czasami realizowanym przy okazji wakacyjnego wypoczynku.

::: Podstawowe wymagania wobec członków klubu

 • Budowa własnych modułów makiety - odcinka szlaku dwutorowego (5-10 metrów) lub stacji na szlaku dwutorowym i włączenie ich do wspólnej makiety;
 • Uczestnictwo w klubowych imprezach;
 • Uczestnictwo w spotkaniach klubowych;
 • Opłata składek i opłat celowych ustanowionych przez klub;
 • Aktywne powiększanie swojej wiedzy i umiejętności modelarskich na spotkaniach klubowych; warsztatach klubowych, indywidualnych warsztatach organizowanych przez członków klubu, czy też warsztatach organizowanych przez inne kluby;
 • Aktywne działanie na rzecz klubu - poprzez pomoc przy budowie makiety, prace porządkowe w siedzibie klubu, poprzez współorganizację lub organizację imprez klubowych i działania za które członek klubu przyjmuje odpowiedzialność jako ich organizator;
 • W przypadku młodych członków klubu powyższe realizują ich opiekunowie, przy jak największym współudziale młodych członków.
  więcej w dziale Dołącz do nas

::: O nazwie Nostalgia Za Parą
Pod nazwą "Nostalgia za parą" organizowany był w latach osiemdziesiątych cykl przejazdów specjalnych na kolejach wąskotorowych, nierzadko tuż przed ich ostatecznym zamknięciem lub zawieszeniem ruchu, organizowanych przede wszystkim przez Marka Malczewskiego z KMK Poznań. W wielu z nich członkowie naszego klubu brali udział.
Ponieważ jesteśmy miłośnikami pary i staramy się ocalić od zapomnienia epokę pary na PKP poprzez modelarstwo kolejowe i publikację różnego rodzaju artykułów http://www.nostalgiazapara.pl/makiety/parowozownia-ostrow  stąd więc wzięła się  nazwa dla  naszego klubu.

::: Spotkania przy makiecie kolejowej
organizujemy regularnie, zazwyczaj
od października do maja przynajmniej raz w miesiącu. Nie wszystkie takie spotkania są dostępne dla publiczności, ale na takie zamknięte spotkanie mogą także przyjść osoby z zewnątrz, o ile wcześniej to z nami uzgodnią i się zgłoszą. Na takich spotkaniach wykonujemy prace przy makiecie ale i jeździmy po makiecie z rozkładem jazdy. Żeby dowiedzieć się, kiedy jest najbliższe spotkanie, trzeba po prostu do nas zadzwonić.

Zespół Nostalgia Za Parą
kontakt: tel. 501 647 139 (Piotr)