Orient Express

Gdyby zrobić sondę dotyczącą hasła „Orient Express” z pewnością większość powie, że to luksusowy pociąg, kursujący z Paryża do Istanbułu, „król pociągów, pociąg królów”, znany z kryminału Agaty Christie... Miłośnik kolei, z pewnością dodałby jeszcze, że pociąg należał do C.I.W.L. - Towarzystwa Wagonów Sypialnych, Restauracyjnych i Wielkich Ekspresów Europejskich, które w czasach świetności uruchamiało kilkadziesiąt pociągów, oraz że pociąg złożony z dawnych wagonów C.I.W.L., w ostatnich latach kilkukrotnie odwiedzał Polskę jako pociąg turystyczny, pod nazwą Venice Simplon Orient Express.
Ale chyba nikt nie powiedziałby, że TEN Orient-Express kursował do Polski przed wojną,  ale, co najciekawsze, także po II Wojnie Światowej, jako codzienny pociąg rozkładowy! Było to w latach 1947-1954. Historia powstania tego pociągu, choć kojarzona powszechnie z belgijskim przesiębiorcą Georgiem Nagelmackersem, ma wiele wątków.

Warto przeczytać także

  • Zestawienie pociągów CIWL tutaj
  • Orient Express w Polsce tutaj
  • Orient Express w Rosji - tutaj
  • Rozkład jazdy i aktualności do 2013 roku, obecnie opis pociągu i jego historia tutaj
  • Rozkład jazdy od 2014 roku (Belmond) tutaj
  • Facebook tutaj

Piotr Salecki - 09 września 2011 (aktualizacja wrzesień 2015, aktualizacja marzec 2016, wrzesień 2017, styczeń 2018)

  • Bibliografia i źródła: tutajSimplon Orient Express 1956

Pociągi o wspólnej nazwie Orient Express prowadzone były przez Międzynarodowe Towarzystwo Wagonów Sypialnych (C.I.W.L). Funkcjonowała również nazwa Międzynarodowe Towarzystwo Wagonów Sypialnych i Restauracyjnych oraz nazwa Międzynarodowe Towarzystwo Wagonów Sypialnych i Wielkich Ekspresów Europejskich. Szybki rozwój firmy nastąpił dzięki monopolowi na wielu europejskich trasach na świadczenie usług restauracyjnych i sypialnych w pociągach międzynarodowych. Po II Wojnie Światowej firma stopniowo traciła na znaczeniu, wraz z systematycznym zmniejszaniem się dalekobieżnych, transeuropejskich połączeń kolejowych.

Wizualizacja przedziału typowego wagonu Orient Expressu - wygląd dzienny i nocny

C.I.W.L uruchomiło również kilkanaście innych pociągów z tytułem "Orient Express" w nazwie. M.in. Arlberg Orient Express, Simplon Orient Express, Venice Simplon Orient Express, Balt Orient Express, a także inne o nazwie Nord Express, Nord Orient, Direct Orient. Pociągi złożone z wagonów C.I.W.L lub prowadzące takie wagony oznaczane były w rozkładach jazdy dodatkową literką L lub WL.

Podstawowa trasa pociągu "Orient Express" do II Wojny Światowej prowadziła z Paryża do Istanbułu i w kolejnych latach ulegała ciągłym zmianom i modyfikacjom. Oprócz OEx CIWL uruchomiła kilkanaście pociągów które oprócz Orient Expressu zaczęły kursować z Paryża do Wenecji, Rzymu, Wiednia, Budapesztu, Belgradu, Sofii, Aten i Istanbułu, a także do Warszawy, Berlina, Sztokholmu i Oslo. Były to, oprócz Orient Expressu: Simplon Orient Express, Arlberg Orient Express, Balt Orient Express a później jeszcze Direct Orient. W sumie w ramach CIWL kursowało kilkadziesiąt pociągów.
Zestawienie pociągów CIWL jest tutaj.

Nazwa "Orient Express" do dzisiaj jest zastrzeżona przez koleje francuskie (SNCF). W latach siedemdziesiątych, osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych pociąg o tej nazwie, złożony ze zwykłych wagonów kursował z Paryża do Bukaresztu, Wiednia, na coraz krótszej trasie. Od 9 czerwca 2007 do 14 grudnia 2009 roku kursował jako EuroNight ze Strasbourga do Wiednia. Pociąg obsługiwany był przez państwowe koleje francuskie SNCF i był w prostej linii kontynuatorem historycznego "Orient Expressu". Obecnie nie kursuje.Aby obejrzeć nieco większy obrazek kliknij w obrazek lub tutaj

Orient Express w Polsce jako pociąg rozkładowy

Mało kto wie, że pociągi Orient Express złożone z wagonów C.I.W.L regularnie kursowały na terenie Polski jako pociąg rozkładowy. Polska "nitka" składu prowadziła z Warszawy Głównej (a także z Krakowa) przez Koluszki, Częstochowę, Katowice do Zebrzydowic. Tu łączyły się polskie części składu oraz wagony kursowe ze Szwecji i Norwegii w relacji Oslo/Sztokholm-Malmo-Gdynia (później Odra Port)-Warszawa-Katowice-Praga i które jechały dalej do Bohumina, czeskiej Pragi i dalej do Paryża i Wiednia. Niektóre wagony z Polski kursowały w tym pociągu w niespotykanych dziś relacjach, np. Warszawa-Istanbuł, Warszawa-Triest, Warszawa-Rzym.

Wkrótce te wagony kursowe ze Szwecji i Norwegii przejął kursujący również przez Polskę drugi pociąg CIWL Balt Orient Express. Po kolejnych kilku latach wagony te kursowały połączeniem promowym przez Niemcy.

W sieciowych rozkładach jazdy od 1947 do 1961 roku widnieje pod nazwą "Orient Express" (nr. poc. 1401). Pociąg ten kursował przez Polskę do końca obowiązywania letniego rozkładu jazdy w 1961 roku. W tamtym okresie przez Polskę kursował drugi pociąg CIWL - Balt Orient Express, w części złożony również z luksusowych wagonów sypialnych CIWL.


Wyprodukowany w Polsce parowóz serii Pt31 po powojennej zawierusze jako OeBB Mikado 19.109  prowadzi Arlberg Orient Express (Vienna 1946)


Orient Express w 1997 roku jako pociąg SNCF relacji Paryż-Strasbourg

Direct-Orient z Belgradu i Niszu, październik-listopad 1965:
661 (diesel CoCo, GM) JZ, Belgrade - Skopje

BJZBelgrad – Skopje
ABJZBelgrad -– Gevgelija
WRJZBelgrad - – Gevgelija
ABJZBelgrad - –Ateny
BDBDortmund –- Ateny
ABDBMonachium - Ateny
WLABCIWL STUMonachium - Ateny
DCEHMonachium - Ateny
BFSMediolan - Aten y
ABSNCFParyż - Mediolan - – Istanbuł/ Ateny
WLACIWL Y ex ZParyż - Mediolan - – Istanbuł/ Ateny
BcJZBelgrad - – Istanbuł
AXWarszawa -– Istanbuł
ABXWarszawa - Istanbuł
WLAXWarszawa -– Sofia
ABXWarszawa –- Sofia
VJZ(wagon ogrzewczy)
X - wagony PKP / CSD / MAV / JZ


Powojenne pociągi z rodziny Orient Express - wybrane dane
Wiele z pociągów CIWL na trasie "wymieniało się" się wagonami kursowymi, które były przełączane również do pociągów krajowych. Ich trasa, relacje, wagony kursowe często zmieniały się z roku na rok, dlatego bardzo trudno jest o precyzyjne dane.

Pociągi z rodziny Orient Express tuż po II WŚw (wybrane)
1945
Simplon Orient Express (SOE) z Paryża do Wenecji z wagonami do Rzymu i Lozanny
Aarlberg Orient Express (AOE) z Paryża do Innsbrucka (początkowo pociąg dzienny)

1946
AOE ma już wagon kursowy do Pragi, w ciągu roku przedłuża trasę do Budapesztu
SOE z Paryża dociera już do Belgradu.
OE - zaczyna kursować TEN Orient Express na trasie Paryż-Linz (początkowo pociąg dzienny) z wagonami kursowymi sypialnymi do Warszawy, Baden-Baden.

1947
AOE z Paryża już do Belgradu.
SOE z Paryża do Sofii, od połowy roku do Istanbułu.
OE z Paryża do Wiednia z wagonami z Amsterdamu i Oostendy do Pragi, z Paryża do Warszawy, z Paryża do Sztokholmu przez Warszawę i Gdynię, z Rzymu i z Bukaresztu do Warszawy (przełączane z AOE).
Jesienią OE zaczyna kursować z Paryża do Belgradu.

1948
AOE z Paryża do Bukaresztu z wagonami kursowymi z Londynu przez Calais.
pojawia się Balt Orient Express (BOE) Sztokholm-Odra Port-Poznań-Budapeszt-Belgrad, który przejmuje od Orient Expressu wagony kursowe ze Sztokholmu (przez Odrę Port) do Warszawy, Pragi, Zebrzydowic, prowadzi wagony również w innych relacjach.
SOE bez większych zmian, okresowo dociera do Istanbułu
OE z Paryża do Budapesztu, z wagonami do Belgradu,

1949
AOE nie mam danych
BOE z wagonem Berlin-Poznań-Bukareszt i Praga-Istanbuł
SOE bez większych zmian, wagony kursowe z Londynu przez Calais
OE Paryż-Budapeszt kursuje tylko 3 razy w tygodniu, ciekawe wagony kursowe Paryż-Wenecja, Rijeka-Wien, Rijeka-Praga, Triest-Wien.

1950
AOE nie mam danych
BOE bez większych zmian
SOE z wagonem kursowym Praga-Split, Wiedeń-Belgrad
OE Paryż-Belgrad, wagon kursowy Paryż-Baden-Baden,
Pojawia się Direct Orient Paryż-Mailand-Budapeszt.