VIII Ogólnopolska Wystawa Makiet Kolejowych Nostalgia Za Parą 23-25 listopada 2018 - raport z imprezy

 • Informacje o imprezie są tutaj
 • Raport z imprezy - zdjęcia, filmy, informacje - będą zamieszone poniżej po zakończeniu imprezy.

Podsumowanie imprezy

Ósma edycja imprezy Ogólnopolska Wystawa Makiet Kolejowych "Nostalgia Za Parą" odbyła się w dniach 23-25 listopada 2018 w Galerii Rumia Centrum Handlowym Auchan w Rumi. Na imprezę przyjechali zaproszeni uczestnicy z całej Polski, którzy przywieźli swoje moduły makiety w skali H0 (1:87). Przy makiecie było zlokalizowane stoisko sklepu modelarskiego Świat Modeli z Rybnika. Ciekawym elementem imprezy była makieta podłogowa dla dzieci "Tomek i Przyjaciele" obsługiwana przez Nostalgię Za Parą.
Tradycyjnie już plakat imprezy przedstawiał, oprócz fragmentu makiety, jednego z naszych najmłodszych klubowiczów. W 2018 swojego zdjęcia użyczył na plakat Rafał Pilarski - (dziękujemy!), podczas imprezy dyżurny ruchu na posterunku Raciborowice. Całe spotkanie przebiegło sprawnie, w miłej atmosferze, typowej dla imprez modułowych. Makieta caly czas była oblegana przez odwiedzających, którzy nie tylko obserwowali ruch pociągów ale zadawali fachowe pytania, prosili o porady, dzielili się uwagami na temat kolejowego hobby.

Podziękowanie dla partnerów i sponsorów
Należy podkreślić, iż realizacja całej imprezy, z tak szerokim zapleczem i refundacją części kosztów dla uczestników imprezy, jest możliwa dzięki wielu firmom, które zechciały wesprzeć promocję modelarstwa kolejowego i zabawy miniaturowymi pociągami na makiecie, realizowaną przez grupę Nostalgia Za Parą.

PARTNERZY I SPONSORZY, KTÓRZY WSPARLI ORGANIZACJĘ IMPREZY

Organizatorzy i Uczestnicy bardzo dziękują sponsorom i partnerom imprezy za wsparcie promocji modelarstwa kolejowego.

KLUBY I GRUPY MODELARSKIE UCZESTNICZĄCE W IMPREZIE

 • Mazowieckie Stowarzyszenie Modelarzy Kolejowych i Miłośników Kolei
 • Toruńska Makieta Modułowa
 • Zachodniopomorski Klub Modelarzy Kolejowych ze Szczecina
 • Nostalgia Za Parą z Trójmiasta

MAKIETA H0
Długość makiety H0 wyniosła około 250 metrów, z czego większość stanowiła szlak dwutorowy. Linia dwutorowa rozpoczynała się na stacji postojowej Gdańsk Południowy i prowadziła do stacji technicznej Kartuzy, z której linia jednotorowa prowadziła do Parowozowni Ostrów a linia dwutorowa do stacji Makoszów, Padowo, Mareczki, dalej do podg. Raciborowice za którym zlokalizowana była stacja Radzymin z bocznicą Silikaty. Końcowy fragment makiety to linia jednotorowa prowadząca do stacji technicznej Maciejowice.

RUCH POCIĄGÓW
Ruch prowadzony był według rozkładu jazdy. Składy pociągów - przeważnie kolei polskich, ale także niemieckich czy włoskich prowadziło około 15 maszynistów, a w całej imprezie wzięło udział około 45 uczestników. Uwagę przyciągały interesujące składy - np. Orient Express Piotra.
Krzysztof Rutkowski z TMM, który stworzył rozkład jazdy, rozpisał go tak, że na początku sesji pociągi rozpoczynały bieg prawie na wszystkich stacjach. Dzięki temu od razu rozpoczynał się ruch na całej makiecie.

Nowością jeśli chodzi o imprezy makietowe organizowane w Polsce, była organizacja ruchu pociągów osobowych. Każdy pociąg, który przyjechał na stację Kartuzy, był poddawany manewrom jak na prawdziwej kolei. Lokomotywa pociągowa, po odczepieniu od składu zjeżdżała do parowozowni/lokomotywowni Ostrów Wielkopolski, gdzie była obrządzana (czyli przygotowywana do kolejnej służby). Po skład wagonów przyjeżdżała natomiast lokomotywa manewrowa i zabierała go na stację postojową Gdańsk Południowy. Podobnie - tyle że w odwrotnej kolejności - odbywało się wyprawianie pociągów. Najpierw lokomotywa manewrowa przyprowadzała skład wagonów ze stacji postojowej Gdańsk Południowy na stację Kartuzy. Potem do składu podczepiała się lokomotywa pociągowa, która przyjeżdżała z parowozowni/lokomotywowni Ostrów Wielkopolski. Wszystkie te manewry powodowały, że na końcowym węźle kolejowym trwała cały czas wytężona praca i ogromny ruch pociągów rozkładowych w połączeniu z manewrami. To bylo cenne, nowe doświadczenie, taki sposób prowadzenia ruchu spodobał się zarówno maszynistom jak i dyżurnym ruchu, więc zapewne będziemy to kontynuować.

ZEGARY, TABLICE, ŁĄCZNOŚĆ
Podczas imprezy, do wyświetlania czasu modelarskiego używaliśmy specjalnie wykonanych zegarów, umieszczonych na dużych, wysokich stelażach formatu A2. Na stelażach przy zegarach rozwieszone były duże plakaty formatu A2, informujące o zasadach ruchu na makiecie modułowej. Łączność między stacjami prowadzona była za pomocą telefonów stacjonarnych połączonych osobną centralą.

PRZEBIEG IMPREZY
Rozstawianie makiety zajęło nam cały czwartek, a ostatnie prace trwały do pierwszej w nocy. Dzięki temu w piątek mogliśmy juz bezproblemowo jeździć po makiecie. Na początku po linii dwutorowej, a popołudniu także po linii jednotorowej. Po krótkiej odprawie jeździliśmy po makiecie w godzinach 10.00-14.00 i 15.30-19.00. W sobotę zostaliśmy nawet dłużej, żeby dokończyć rozkład jazdy, zresztą nikomu nie chciało się odchodzić od makiety.

Przez cały czas imprezy widzowie mogli dowiedzieć się wiele o naszym hobby. Co pewien czas można było usłyszeć informacje o układzie makiety, zasadach naszej zabawy, kursujących na makiecie składach pociągów. Z kolei Michał Popow (Bstok) podjął się - z powodzeniem - trudnego zadania i opowiadał o obrządzaniu parowozów i zasadach funkcjonowania parowozowni na terenie Parowozowni Ostrów Wielkopolski.

W trakcie imprezy odwiedziła nas telewizja Polsat News, która zrealizowała wejścia na żywo.

Przygotowanie imprezy trwało kilka miesięcy. Do samego uruchomienia imprezy konieczna była praca i współpraca grona osób. W tym miejscu należą się im podziękowania, a więc dziękuję wszystkim Uczestnikom za fantastyczną zabawę, miłą rodzinną atmosferę, wzajemną pomoc oraz szczególnie:

 • Monice Mikule - za przygotowanie cateringu i pomoc w organizacji imprezy;
 • Andrzejowi Majorczykowi, Jakubowi Wojtyle z NZP - za opiekę nad DCC, przygotowanie zegarów, podłączenie elektryki;
 • Krzysztofowi Rutkowskiemu z TMM - za przygotowanie rozkładu jazdy i opiekę nad maszynistami oraz realizację rozkładu jazdy podczas imprezy;
 • Krzysztofowi Rutkowskiemu z TMM - za łączność telefoniczną;
 • Ewie, Poldkowi i Markowi z NZP za nadzór i przygotowanie stacji Kartuzy;
 • Arturowi Gillerowi i pomocnikom z MSMK za nadzór i przygotowanie stacji Radzymin;
 • Januszowi Jaskulskiemu z TMM - za użyczenie szlaku dwutorowego i jednotorowego oraz boostery i rozdzielacz RSCLD;
 • Rafałowi Pilarskiemu z NZP za użyczenie swojego wizerunku na plakat imprezy;
 • Kamilowi Drużbie z NZP za użyczenie samochodu i przejazdy z przyczepą;
 • Kamilowi Drużbie, Konradowi Wójtowiczowi i Jakubowi Wojtyle za nadzór nad stacją Makoszów i Radzymin;
 • Nowym członkom klubu Nostalgia Za Parą Jakubowi Jaroszewiczowi i Adrianowi Szczygielskiemu za duże zaangażowanie i aktywny udział w imprezie;
 • Kolegom z ZKMK za przywiezienie modułów szlakowych;
 • Kolegom z MSMK za obslugę  stacji Radzymin;
 • Kolegom z TMM  za przywiezienie stacji i modułów szlakowych;
 • Kolegom z TMM Leszkowi i Kamilowi Małdachowskiemu za pomoc przy demontażu makiety do późnych godzin wieczornych;
 • Koledze Sławkowi Formeli za pomoc przy demontażu stacji Radzymin;
 • Michałowi Popowowi z MSMK za nadzór nad Parowozownią Ostrów Wielkopolski i barwne opowieści o życiu i funkcjonowaniu parowozowni które miały stale wielu słuchaczy;
 • Ekipie Nostalgia Za Parą - za udział w imprezie, oraz sprawne działanie przy składaniu i rozkładaniu makiety i udział w wielu pracach przygotowawczych do imprezy, a zwłaszcza: Kubie Wojtyle, Andrzejowi Majorczykowi, Konradowi Wójtowiczowi, Kamilowi Drużbie, Patrykowi Pilarskiemu,
 • Osobne podziękowanie należy się Poldkowi i Ewie z NZP za pracę dyżurnych ruchu na stacji Kartuzy,  Konradowi i Kamilowi na stacji Makoszów, Roksanie, Patrykowi na stacji Padowo, oraz Rafałowi na podg. Raciborowice;
 • Kolegom z Mazowieckiego Stowarzyszenia Modelarzy Kolejowych, Toruńskiej Makiety Modułowej, Zachodniopomorskiego Klubu Miłośników Kolei, pozostałym "niezrzeszonym" modelarzom i członkom innych klubów - za przyjazd i udział w naszej imprezie;
 • Wszystkim, którzy pomagali i wszystkim, którzy brali udział w imprezie, a którym nie podziękowałem.

ZDJĘCIA I FILMY Z IMPREZY

 • Filmy z imprezy poniżej, galerie zdjęć w przygotowaniu

Pozdrowienia, Piotr


Filmy z imprezy

Film Zbigniewa Straburzyńskiego - przygotowanie do imprezy i początek imprezy


Film Zbigniewa Straburzyńskiego - sobota


Film widza Obserwator ludowy

Film widza Spotter z Pomorza


Film widza Jakub Kolej

Film widza marcelikPL

Zapowiedzi i relacje