Jesienno-Zimowa Wystawa Makiet w Galerii Przymorze w Gdańsku

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Jesienno-Zimowej Wystawy Makiet i Modeli Kolejowych Nostalgia Za Parą która będzie odbywać się w Gdańsku, w Galerii Przymorze, od 13 września 2015 roku.

Wystawa jest dla odwiedzających czynna:

 • w soboty i niedziele w godzinach 14.00-18.00;
 • we wtorki i czwartki w godzinach 16.00-19.00.
  W sobotę, 26 marca makieta jest nieczynna.
  Godziny otwarć mogą ulec zmianie.
  Aktualne godziny otwarć powyżej.

aby obejrzeć mapkę w powiększeniu, kliknij na nią

Wystawa składa się z
makiety kolejowej

wykonanej w skali 1:87 (zwanej skalą H0 - hazero), składa się ze stacji, parowozowni normalno i wąskotorowej, bocznic, oraz szlaku pomiędzy nimi. Makieta zbudowana jest z modułów, które odzwierciedlają fragment szlaku kolejowego. Moduły modelarze budują osobno, a zestawiają w długi kolejowy szlak właśnie na takich imprezach. Członkowie klubu cały czas budują kolejne moduły makiety.

Ruch na makiecie jak na prawdziwej kolei
Każdy pociąg prowadzi modelarz-maszynista, który idzie wzdłuż makiety i steruje lokomotywą za pomocą specjalnego manipulatora. Na stacjach ruchem sterują dyżurni ruchu, zmieniając położenia zwrotnic (rozjazdów) i wyświetlając odpowiednie sygnały na semaforach dla maszynistów. Dzięki temu maszyniści wiedzą, czy muszą się zatrzymać, zwolnić, czy też mają całkowicie wolną drogę. Taki sposób zabawy na makiecie jest bardzo atrakcyjny dla widzów i o wiele ciekawszy od makiety-automatu, na której pociągi poruszają się zaprogramowane przez komputer.
Tym, którzy nie znają zasad ruchu kolejowego, ani szczegółów zabawy w miniaturową kolej, będziemy o tym opowiadać przy makiecie.

Wśród prezentowanych makiet wyróżnia się stacja Padowo na szlaku dwutorowym i makieta parowozowni Ostrów Wielkopolski, wyposażona w halę wachlarzową i obrotnicę a także urządzenia do obrządzania parowozów, czyli przygotowywania ich do służby na kolejowych szlakach. A więc kanały rewizyjne, żurawie wodne, dźwigi i zasobniki do nawęglania parowozów i wiele innych urządzeń.


Na makiecie można zobaczyć składy polskich przewoźników. Najwięcej naszego największego przewoźnika pasażerskiego PKP Intercity oraz towarowego - PKP Cargo z różnych okresów działalności. Pojawią się także składy innych europejskich zarządów kolejowych - m.in. niemieckie, francuskie, szwajcarskie, rosyjskie, czeskie i węgierskie.


Zostań Maszynistą
Wyjątkową atrakcją wystawy jest „Szkoła maszynistów” która umożliwi wszystkim chętnym poprowadzenie pociągu po makiecie, po wcześniejszym przeszkoleniu. Dzięki temu, zamiast tylko oglądać makietę, każdy może bawić się razem z nami i poprowadzić swój pociąg po naszej makiecie. Na szczęście zasady zabawy są proste i łatwe do opanowania, dlatego lekcja w naszej szkole  trwa bardzo krótko. Żadne doświadczenie nie jest wymagane. Maszynista musi mieć wzrost zapewniający mu dobrą widoczność pociągu na makiecie i dobre chęci do zabawy. Najbardziej aktywni mogą dołączyć do naszego grona, zapisując się do klubu Nostalgia Za Parą. Zgłoszenia w miejscu imprezy.

Wstęp na imprezę

 • makieta kolejowa: bilet normalny 7 zł, ulgowy 5 zł, rodzinny 15 zł (do 3 osób), 20 zł (powyżej 3 osób).
 • szkoła maszynistów dopłata - 15 zł (pół godziny jazdy po makiecie), 25 zł (godzina jazdy po makiecie)

Wpływy z imprezy przeznaczone są na pokrycie kosztów jej organizacji.

Prosimy o:

 • niedotykanie makiet i taboru
 • niewchodzenie na barierki
 • fotografowanie i filmowanie z boku (bez unoszenia aparatów i kamer nad makietą)
 • dopilnowanie najmłodszych

Informacje o imprezie

telefon kontaktowy: 501 647 139 (Piotr)