IX Ogólnopolska Wystawa Makiet Kolejowych Nostalgia Za Parą 22-24 listopada 2019

Klub Miłośników Kolei i Modelarzy Kolejowych Nostalgia Za Parą (nostalgiazapara.pl) serdecznie zaprasza do odwiedzenia IX Ogólnopolskiej Wystawy Makiet i Modeli Kolejowych Nostalgia Za Parą w Rumi, w dniach 22, 23, 24 listopada 2019, w Galerii Port Rumia Centrum Handlowym Auchan, Rumia, ul. Grunwaldzka 108.


Plakat imprezy - powiększ

Raport z imprezy kliknij tutaj


Box reklamowy - powiększ

 
Raport z imprezy oraz galerie zdjęć i filmów z imprezy są tutaj
Galerie zdjęć i filmy z poprzednich imprez: tutaj

Wystawa będzie dla odwiedzających bezpłatna i czynna:
  • 22 listopada (piątek): jazdy pociągów w godzinach 15.30-19*,
  • 23 listopada (sobota): jazdy pociągów w godzinach 10-14 i 15.30-19,
  • 24 listopada (niedziela): jazdy pociągów w godzinach 10-14 i 15.30-19,
* 22 listopada w piątek kursowanie pociągów na makiecie może być nieregularne i ulegać przerwom ze względu na testy ruchu na makiecie.


Prosimy zwiedzających o:

  • niedotykanie makiet i taboru
  • niewchodzenie na barierki
  • fotografowanie i filmowanie z boku (bez unoszenia aparatów i kamer nad makietą)
  • dopilnowanie najmłodszych


Makieta H0 (1:87)

Makieta w skali 1:87 (H0) będzie składać się z około dziesięciu stacji, przystanków osobowych, parowozowni normalno i wąskotorowej, dwóch bocznic oraz szlaku pomiędzy nimi. Makieta zbudowana będzie z modułów, które modelarze budują osobno, a zestawiają w długi kolejowy szlak właśnie na takich imprezach. Pojawią się nowe stacje, których nie było na wystawie w zeszłym roku.
W odróżnieniu od niewielkich makiet domowych, rozkładanych na dywanie, lub zbudowanych w kształcie koła, makieta w Auchan Rumia odzwierciedla (w skali 1:87) fragment prawdziwej drogi kolejowej - stacje, oddzielone od siebie długimi odcinkami szlaku kolejowego. Dzięki temu na makiecie możemy pokazać ruch pociągów taki, jak na prawdziwej kolei. Makieta będzie miała łączną długość ponad dwieście metrów.


Aby obejrzeć układ w większej rozdzielczości kliknij na układ makiety lub tutaj

Fragment makiety w skali 1:87

Fragment makiety w skali 1:87


Ruch pociągów na makiecie

Pociągi na makiecie - towarowe, osobowe, pospieszne, ekspresowe i specjalne - kursują  według specjalnego rozkładu jazdy (czas przyspieszony jest trzy lub czterokrotnie w stosunku do rzeczywistego). Maszyniści prowadzą pociągi, przestrzegając obowiązujących sygnałów i poleceń dyżurnych ruchu. Maszynista idzie wzdłuż makiety, równolegle do jadącego pociągu i steruje lokomotywą za pomocą specjalnego manipulatora. Zawiadowcy stacji (dyżurni ruchu), mając do dyspozycji rozkład jazdy, obsługują rozjazdy (zwrotnice) i semafory (światła) na swoich stacjach, kierując tym samym pociągi na właściwe tory stacyjne. Dzięki temu zachowany jest wysoki stopień realizmu całej zabawy.


Najbardziej skomplikowany jest ruch pociągów towarowych zbiorowych, które na stacjach prowadzą manewry, zostawiając lub zabierając różne wagony z bocznic. Na makiecie będzie można zobaczyć pociągi przede wszystkim polskich przewoźników. Towarowe, osobowe, pospieszne, ekspresowe i specjalne Najwięcej naszego największego przewoźnika pasażerskiego PKP Intercity, z różnych okresów działalności spółki. Pojawią się m.in. wagony w malowaniu z połowy lat dziewięćdziesiątych, tzw. "papuga" lub "tęczówka", wagony kursujące obecnie w składach PKP Intercity - w pociągach pospiesznych i ekspresowych, wagony pociągów "Jan Kiepura", "Polonia", "Wawel", "Bystrzyca", "Berlin-Warszawa Express", "Sobieski", oraz składy z wagonami sypialnymi i wiele innych. Pojadą również pociągi towarowe a także składy innych europejskich zarządów kolejowych - m.in. niemieckie, francuskie, szwajcarskie, rosyjskie, czeskie i węgierskie.

Repliki prawdziwych stacji i Parowozownia Ostrów Wielkopolski

Częścią makiety będą repliki prawdziwych polskich stacji Radzymin (koło Warszawy). Wśród prezentowanych makiet wyróżniać się będzie także makieta Parowozowni Ostrów Wielkopolski, wyposażona w halę wachlarzową i obrotnicę, a także urządzenia do obrządzania parowozów, czyli przygotowywania ich do służby na kolejowych szlakach. A więc kanały rewizyjne, żurawie wodne, dźwigi i zasobniki do nawęglania parowozów i wiele innych urządzeń.


Baw się razem z nami

Nostalgia Za Parą to grupa miłośników kolei i modelarzy kolejowych. W Trójmieście w ciągu roku organizujemy kilka cyklicznych wystaw makiet kolejowych. Zainteresowanych realizowaniem swojej pasji i wspólną zabawą zapraszamy do dołączenia do naszego grona. Więcej informacji o grupie Nostalgia Za Parą i naszych imprezach - na stronie nostalgiazapara.pl, tel. 501 647 139.

Aktywne uczestnictwo w imprezie
Do udziału w imprezie, oprócz widzów, którzy przyjdą oglądać makietę, zapraszamy doświadczonych modelarzy i miłośników modelowej kolei. Szczególnie jednak zapraszamy osoby, które fascynują się miniaturowym kolejnictwem i koleją w ogóle, ale nie mają dużego albo żadnego doświadczenia. Chciałyby uczestniczyć w tego rodzaju imprezach, ale nie mają żadnych kontaktów, często nikogo nie znają. W imprezie będziecie mogli uczestniczyć jako pomocnicy maszynistów, pomocnicy dyżurnych ruchu na stacjach. Będzie okazja uczyć się od bardziej doświadczonych modelarzy, maszynistów i stopniowo to doświadczenie zdobywać. Wszystkich uczestników obowiązuje regulamin imprezy, który zostanie przesłany zgłoszonym uczestnikom.

  • Informacje dla modelarzy - uczestników imprezy - tutaj

Zapraszamy - drużyna Nostalgia Za Parą

Polecamy zakupy w sklepach modelarskich


Polecamy nagłośnienie w firmie


Nagłośnienie na imprezie zapewnia firma Artron z Gdańska - www.artron.pl Dziękujemy!