Wiosenna Wystawa Makiet Kolejowych Nostalgia Za Parą w Gdańsku - 09-10 marca 2019, Galeria Metropolia - raport z imprezy

Podsumowanie imprezy
To już dwudziesta impreza z makietą zorganizowana przez grupę Nostalgia Za Parą. Nie świętowaliśmy jednak żadnego jubileuszu a po prostu jak zwykle świetnie bawiliśmy się przy makiecie. Naszymi gośćmi byli członkowie Zachodniopomorskiego Klubu Modelarzy Kolejowych, Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych oraz Toruńskiej Makiety Modułowej.

Wiosenna Wystawa Makiet "Nostalgia Za Parą" odbyła się w dniach 09-10 marca 2019 w Galerii Metropolia w Gdańsku Wrzeszczu. Makieta w skali H0 przedstawiała fragment magistralnej linii dwutorowej z położonymi na niej czterema stacjami. Impreza cieszyła się rekordową frekwencją odwiedzających nas gości, z których wielu
nie tylko obserwowało ruch pociągów ale zadawało fachowe pytania, prosiło o porady, dzieliło się uwagami na temat kolejowego hobby.


Układ makiety - aby obejrzeć go w powiększeniu kliknij na grafikę


KLUBY I GRUPY MODELARSKIE UCZESTNICZĄCE W IMPREZIE

  • Toruńska Makieta Modułowa
  • Zachodniopomorski Klub Modelarzy Kolejowych ze Szczecina
  • Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych
  • Nostalgia Za Parą z Trójmiasta

MAKIETA H0
Długość makiety H0 wyniosła około 120 metrów, z czego całość stanowiła szlak dwutorowy z odgałęzieniem do Parowozowni Ostrów Wielkopolski. Linia dwutorowa rozpoczynała się na stacji Kartuzy i prowadziła do stacji Padowo, Makoszów, posterunku odgałęźnego Raciborowice, z którego część dwutorowa biegła do stacji końcowej Gdańsk Południowy a odgałęziająca się część jednotorowa do Parowozowni Ostrów Wielkopolski.

RUCH POCIĄGÓW
Ruch prowadzony był według rozkładu jazdy. Składy pociągów - przeważnie kolei polskich, ale także niemieckich czy czeskich, francuskich czy włoskich prowadziło około 15 maszynistów, a w całej imprezie wzięło udział około 40 uczestników.
Krzysztof Rutkowski z TMM, który stworzył rozkład jazdy, rozpisał go tak, że na początku sesji pociągi rozpoczynały bieg na wszystkich stacjach. Dzięki temu od razu rozpoczynał się ruch na całej makiecie.

ZEGARY, TABLICE, ŁĄCZNOŚĆ
Podczas imprezy, do wyświetlania czasu modelarskiego używaliśmy specjalnie wykonanych zegarów, umieszczonych na dużych, wysokich stelażach formatu A2. Na stelażach przy zegarach rozwieszone były duże plakaty formatu A2, informujące o zasadach ruchu na makiecie modułowej. Łączność między stacjami prowadzona była za pomocą telefonów stacjonarnych połączonych osobną centralą.

PRZEBIEG IMPREZY
Rozstawianie makiety zajęło nam cały poprzedzający imprezę weekend, dzięki temu od soboty rano mogliśmy bawić się wypoczęci. Po krótkiej odprawie jeździliśmy po makiecie w godzinach 10.00-14.00 i 15.30-19.00. Przez cały czas imprezy widzowie mogli dowiedzieć się wiele o naszym hobby. Co pewien czas można było usłyszeć informacje o układzie makiety, zasadach naszej zabawy, kursujących na makiecie składach pociągów.

PODZIĘKOWANIA
Przygotowanie imprezy trwało kilka miesięcy. Do samego uruchomienia imprezy konieczna była praca i współpraca grona osób. W tym miejscu należą się im podziękowania, a więc dziękuję wszystkim Uczestnikom za fantastyczną zabawę, miłą rodzinną atmosferę, wzajemną pomoc.
Dziękujemy firmie Artrom za zapewnienie nam zestawów do nagłośnienia imprezy.


INFORMACJE O IMPREZIE

  • Zaproszenie i zapowiedź imprezy jest tutaj
  • Wydarzenie na facebooku jest tutaj

GALERIE ZDJĘĆ

Galeria Adriana Krużyckiego

Galeria Krisa
Galeria K. Piekutowskiego
Galeria Pawła GlinkaGaleria Sergeya Popowa Kosycarz Foto Press

FILMY

Film z pierwszego dnia imprezy


Film portalu trojmiasto.pl


Film Jakuba Wojtyły z przygotowań do imprezy - spacer wzdłuż całej makiety
- s - pac
er złuż


Film Pomorskiego MK


Film Spottera z Pomorza


Film Typowy Kierowca ZKMK Gdynia


Film The Blind Walkers and Friends


Film 24plreporter


Film Adriana Krużyckiego