Wiosenna Wystawa Makiet Kolejowych Nostalgia Za Parą część 2 - 07 marca 2020 Galeria Metropolia

 
Plakat w dużej rozdzielczości tutaj   Układ makiety w dużej rozdzielczości tutaj

WIOSENNA WYSTAWA MAKIET KOLEJOWYCH - CZĘŚĆ 2

Klub Miłośników Kolei i Modelarzy Kolejowych Nostalgia Za Parą (nostalgiazapara.pl) serdecznie zaprasza do odwiedzenia Wiosennej Wystawy Makiet Kolejowych Nostalgia Za Parą część 2  w Gdańsku

 • w dniu 07 marca 2020
 • w godzinach 15.00-19.00.
 • w Galerii Metropolia, Gdańsk-Wrzeszcz, ul. Kilińskiego 4 (bezpośrednio przy dworcu PKP Gdańsk-Wrzeszcz) na poziomie +2.
  Wstęp na wystawę makiet jest bezpłatny.


Wydarzenie na facebooku - tutaj
Galerie zdjęć
i filmy z imprezy - w trakcie imprezy i po imprezie


POPROWADŹ POCIĄG PO NASZEJ MAKIECIE - SZKOŁA MASZYNISTÓW
Po zakończeniu wystawy nie składamy makiety i zapraszamy do SZKOŁY MASZYNISTÓW w terminach umówionych indywidualnie po 07 marca 2020.

Wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się jeździć pociągiem po kolejowej makiecie zapraszamy po zakończeniu wystawy w dni powszednie i w weekendy. Osoby niepełnoletnie przychodzą pod nadzorem dorosłego opiekuna. Kandydat na maszynistę otrzyma do jazd pociąg wraz z manipulatorem jazdy oraz przeszkolenie. Obowiązuje regulamin jazd po makiecie oraz opłata za udostępnienie taboru i manipulatora 30 zł za pół godziny jazdy, 50 zł za godzinę jazdy po makiecie.

Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia na meil piotr@nostalgiazapara.pl,
tel. 501 647 139.
Można dokonywać również zgłoszeń bezpośrednio w czasie wystawy makiety w dniach 29 lutego-01 marca. Jazdy po makiecie odbędą się w dniach i godzinach uzgodnionych z kandydatami na maszynistów.

W zgłoszeniu meilowym (piotr@nostalgiazapara.pl) do Szkoły Maszynistów należy podać: imię, nazwisko, telefon, adres email, proponowany dzień i godzinę jazdy.

Meilem zwrotnym potwierdzimy proponowany termin lub wspólnie uzgodnimy inny dostępny.
W razie braku meila z naszej strony w ciągu kilku godzin, prosimy o telefon 501 647 139 (w godz. 10.00-20.00)
.

Zaproszenie na imprezę w postaci filmu zrealizowanego przez dziennikarzy portalu trojmiasto.pl
Film został nagrany w latach poprzednich, zatem przypominamy że aktualny termin imprezy to 29 lutego-01 marca 2020

Wiosenna Wystawa Makiet Kolejowych - informacje

Wystawa będzie dla odwiedzających bezpłatna i czynna:

 • 07 marca (sobota): jazdy pociągów w godzinach 15.00-19.00,
  Po wystawie nie składamy makiety a zapraszamy widzów do jazdy po naszej makiecie po 7 marca. Uruchamiamy Szkołę Maszynistów - patrz informacje wyżej.

Prosimy zwiedzających o:

 • niedotykanie makiet i taboru
 • niewchodzenie na barierki
 • fotografowanie i filmowanie z boku (bez unoszenia aparatów i kamer nad makietą)
 • dopilnowanie najmłodszych

Makieta H0 (1:87)
Makieta w skali 1:87 (H0) będzie składać się z około dwunastu posterunków ruchu: stacji, przystanków osobowych, posterunków odgałęźnych, ładowni i bocznic. parowozowni normalno i wąskotorowej, dwóch bocznic oraz szlaku pomiędzy nimi. Makieta zbudowana będzie z modułów, które modelarze budują osobno, a zestawiają w długi kolejowy szlak właśnie na takich imprezach.
W odróżnieniu od niewielkich makiet domowych, rozkładanych na dywanie, lub zbudowanych w kształcie koła, makieta w Metropolii odzwierciedla (w skali 1:87) fragment prawdziwej drogi kolejowej - stacje, oddzielone od siebie długimi odcinkami szlaku kolejowego. Dzięki temu na makiecie możemy pokazać ruch pociągów taki, jak na prawdziwej kolei.

Ruch pociągów na makiecie
Pociągi na makiecie - towarowe, osobowe, pospieszne, ekspresowe i specjalne - kursują  według specjalnego rozkładu jazdy (czas przyspieszony jest trzy lub czterokrotnie w stosunku do rzeczywistego). Maszyniści prowadzą pociągi, przestrzegając obowiązujących sygnałów i poleceń dyżurnych ruchu. Maszynista idzie wzdłuż makiety, równolegle do jadącego pociągu i steruje lokomotywą za pomocą specjalnego manipulatora. Zawiadowcy stacji (dyżurni ruchu), mając do dyspozycji rozkład jazdy, obsługują rozjazdy (zwrotnice) i semafory (światła) na swoich stacjach, kierując tym samym pociągi na właściwe tory stacyjne. Dzięki temu zachowany jest wysoki stopień realizmu całej zabawy.

Najbardziej skomplikowany jest ruch pociągów towarowych zbiorowych, które na stacjach prowadzą manewry, zostawiając lub zabierając różne wagony z bocznic. Na makiecie będzie można zobaczyć pociągi przede wszystkim polskich przewoźników. Towarowe, osobowe, pospieszne, ekspresowe i specjalne. Pojadą pociągi towarowe PKP Cargo oraz naszego największego przewoźnika pasażerskiego PKP Intercity, z różnych okresów działalności spółki. Pojawią się m.in. wagony w malowaniu z połowy lat dziewięćdziesiątych, tzw. "papuga" lub "tęczówka", wagony kursujące obecnie w składach PKP Intercity - w pociągach pospiesznych i ekspresowych, wagony pociągów "Jan Kiepura", "Polonia", "Wawel", "Bystrzyca", "Berlin-Warszawa Express", "Sobieski", oraz składy z wagonami sypialnymi i wiele innych. Pojadą również pociągi towarowe a także składy innych europejskich zarządów kolejowych - m.in. włoskie, niemieckie, francuskie, rosyjskie, czeskie i węgierskie.

Samoczynna Blokada Liniowa - SBL
W czasie wystawy będziemy testować moduły i system Samoczynnej Blokady Liniowej która funkcjonuje na prawdziwej kolei. Polega ona na tym, że pomiędzy dwoma stacjami ustawione są w odstępach kolejne semafory, które pokazują czy odcinek przed nadjeżdżającym pociągiem jest wolny i można jechać dalej, czy też znajduje się na nim pociąg i należy się zatrzymać lub ograniczyć prędkość (w zależności od rodzaju blokady samoczynnej). Sygnały na semaforach uruchamiają się automatycznie, wzbudzane przez przejeżdżające pociągi. Dzięki temu możliwa jest bezpieczna jazda kilku pociągów na szlaku pomiędzy dwoma stacjami. Będziemy testować blokadę samoczynną trzystawną oraz czterostawną. Ze względu na testy, na modułach blokady będą wystawione czasowo semafory testowe a nie modelarskie.

Parowozownia Ostrów Wielkopolski
Wśród prezentowanych makiet wyróżniać się będzie makieta Parowozowni Ostrów Wielkopolski, wyposażona w halę wachlarzową i obrotnicę, a także urządzenia do obrządzania parowozów, czyli przygotowywania ich do służby na kolejowych szlakach. A więc kanały rewizyjne, żurawie wodne, dźwigi i zasobniki do nawęglania parowozów i wiele innych urządzeń.

Zakupy przy makiecie
Wszyscy będą mogli rozpocząć zabawę w miniaturową kolej, zakupując (nie tylko podczas imprezy) modele i wyposażenie makiet w sklepie modelarskim Modelmania na terenie Galerii Metropolia (poziom -1) www.modelmania.com.pl. Na miejscu można także uzyskać fachowe porady techniczne dotyczące modeli i ich wyboru.

Nostalgia Za Parą - baw się razem z nami
Nostalgia Za Parą to grupa miłośników kolei i modelarzy kolejowych. Członkowie klubu swoją pasję realizują w różny sposób. Są wśród nich modelarze kolejowi, kolekcjonerzy taboru, zbieracze pamiątek kolejowych, bibliofile, miłośnicy fotografowania i filmowania pociągów (tacy kolejowi "spotterzy"), wielbiciele kolei wąskotorowych lub normalnotorowych. Organizują imprezy modelarskie a w niektórych uczestniczą. Jeżdżą na kolejowe wyprawy i wycieczki. Zainteresowanych realizowaniem swojej pasji i wspólną zabawą zapraszamy do dołączenia do naszego grona. Więcej informacji o grupie Nostalgia Za Parą i naszych imprezach - na stronie nostalgiazapara.pl, tel. 501 647 139.

Od 2018 klub Nostalgia Za Parą współpracuje z Galerią Metropolia w Gdańsku Wrzeszczu. W ramach współpracy klub otrzymał pomieszczenie na modelarnię, gdzie odbywają się cykliczne spotkania klubowiczów i praca przy makietach. W Metropolii zlokalizowany jest sklep modelarski Modelmania, gdzie można zaopatrzyć się we wszystko co jest potrzebne do modelarstwa kolejowego.

Michał opowiada o obrządzaniu parowozów w Parowozowni Ostrów Wielkopolski

Maciek prowadzi pociąg PKP Cargo

Konrad jako dyżurny ruchu stacji Makoszów

Fragment makiety w skali 1:87

Fragment makiety w skali 1:87

Fragment makiety w skali 1:87 Zapraszamy - drużyna Nostalgia Za Parą