II Wiosenna Wystawa Makiet Kolejowych Nostalgia Za Parą 29 maja 2022 - informacja dla uczestników obsługujących makietę


Jeśli po przeczytaniu poniższego masz pytania jako uczestnik/obsługa makiety - dzwoń: 501-647-139. Nie pisz meili, smsów, wiadomości na messengerze - dzwoń!


Serdecznie zapraszamy do uczestnictwa w Wiosennej Wystawie Makiet Kolejowych Nostalgia Za Parą w Gdańsku, w Galerii Metropolia w charakterze widzów lub uczestników imprezy.
Impreza odbędzie się niezależnie od ograniczeń związanych z covid19. W przypadku wprowadzenia takich ograniczeń, zamknięcia galerii handlowych itp. impreza odbędzie się jako zamknięta, bez udziału widzów.

Oczekujemy na zgłoszenia do końca lutego osób:

 • zainteresowanych jazdą zgodnie z zasadami ruchu jak na prawdziwej kolei;
 • które wystawią tabor kolei europejskich który istnieje lub istniał w rzeczywistości (bez wagonów i lokomotyw zabawkowych czy skróconych);
 • które postarają się wystawić składy mające osygnalizowanie końca składu pociągu - na początku imprezy organizujemy warsztaty na których uczymy jak takie osygnalizowanie wykonać, do składów towarowych możemy też sygnały wypożyczyć. Jeśli ktoś nie zdąży wykonać osygnalizowania końca składu, to jego pociąg zostanie dopuszczony do jazdy po makiecie, ale prosimy o dołożenie starań, aby takie osygnalizowanie wykonać;
 • jeżdżących ze skalową prędkością a nie przyspieszających lokomotywą jak samolot na pasie startowym;
 • używających sygnałów dźwiękowych w sytuacjach przewidzianych przepisami ruchu a nie "trąbiących" przy ruszaniu pociągiem osobowym ze stacji "bo tak jest fajnie";
 • znających sygnalizację na kolei i sygnały ręczne dawane przez konduktorów, dyżurnych ruchu czy manewrowych;
 • nieprzestawiających lokomotyw rękami "bo im się spieszy";
 • manewrujących prawidłowo, a nie uderzających lokomotywą w stojący tabor, co np. spowodowałoby w skali 1:1 obrażenia pasażerów i uszkodzenie wagonów.

Słowem zapraszamy osoby, które chcą na makiecie być kolejarzami modelowymi, to znaczy bawić się w kolej, ale nie na zasadzie dowolności, a na zasadzie odwzorowania ruchu jak najbardziej zgodnego z rzeczywistym ruchem na kolei.

TERMINARZ IMPREZY - GODZINY DLA UCZESTNIKÓW-OBSŁUGI MAKIETY
29 maja (niedziela)
09.00Zbiórka uczestników .
09.05Przydział funkcji i rozkładów jazdy.
09.00-10.00Czyszczenie torów.
Sprawdzenie przejezdności makiety i korekta połączeń modułów w razie potrzeby.
10.00-10.50Przestawianie składów do stacji początkowych (w razie konieczności).
Programowanie lokomotyw.
11.00-14.00Jazdy rozkładowe.
14.05Zdjęcie pamiątkowe. 
14.00-15.20Przerwa obiadowa. 
15.30-18.30Jazdy rozkładowe.
18.30-19.00Sprzątanie sali, wynoszenie śmieci i inne prace porządkowe.
Zgłoszenie się w miejscu imprezy najpóźniej o godzinie 09.00 jest podstawą do wzięcia udziału w imprezie w charakterze maszynisty/dyżurnego ruchu. Masz problemy z punktualnym przyjściem - załóż, że zbiórka jest o godzinie 08.00
TERMINARZ IMPREZY - GODZINY DLA WIDZÓW OGLĄDAJĄCYCH MAKIETĘ
29 maja (niedziela)godz. 11.00-14.00, 15.30-18.30

Kolejne planowane terminy Wystawy Makiet NZP: czerwiec 2022.

PODSTAWOWE INFORMACJE O IMPREZIE
Miejsce imprezy
Galeria Metropolia Gdańsk (II piętro), przy stacji PKP Gdańsk-Wrzeszcz

Informacje dla widzów na stronie NZP, układ makiety, plakat imprezy:
http://www.nostalgiazapara.pl/majowa-wystawa-makiet-kolejowych-nostalgia-za-para-29-maja-2022-gdansk-galeria-metropolia

PODSTAWOWE INFORMACJE DLA UCZESTNIKÓW - OBSŁUGI  MAKIETY
Podstawowe założenia

 • Jazdy według rozkładu jazdy;
 • Obowiązuje czas modelarski;
 • Szlak na wysokości 110 cm;
 • Makiety odgrodzone są od publiczności metalowymi barierkami typu „koncertowego”.
 • Znajomość przez maszynistów sygnałów wyświetlanych na semaforach oraz sygnałów ręcznych podawanych przed dyżurnych ruchu i manewrowych.


Warunki dla zgłaszanego taboru

 • wystawiany pociąg powinien mieć sygnały końca składu;
 • dopuszczalna długość składów na linii dwutorowej: 4,3 metra;
 • dopuszczalna długość składów wjeżdżających na linię jednotorową: 3,2 metra; 
 • lokomotywami jeździmy bez dziennego oświetlenia, na manewrach jeździmy bez oświetlenia, zgodnie z dawniej obowiązującymi przepisami (do czasu aż będzie impreza na której wszyscy maszyniści będą mieli lokomotywy z prawidłowo działającymi światłami manewrowymi, do jazdy po torze niewłaściwym, do jazdy luzem itp.);
 • wykluczony jest tabor zabawkowy - z zestawów startowych, nieistniejące w rzeczywistości lokomotywy i wagony, tabor skrócony 1:100, "zabawkowe Piko" itp.;
 • każda zgłoszona lokomotywa musi być wcześniej zaprogramowana według adresów przydzielonych z puli ogólnopolskiej. Osoby które nie mają przydzielonej puli muszą o nią wystąpić tutaj: http://forum.modelarstwo.info/threads/adresy-dcc-i-lokonet-id.24016/
 • organizator zaleca, aby każdy uczestnik miał ze sobą lokomotywę zastępczą;
 • tylko tabor europejski, tabor typu USA, Japonia itp. wykluczony;
 • lokomotywy przed spotkaniem sprawdzone, z wyczyszczonymi kołami, zaprogramowane, sprzęgi standardowe (oczkowe) z obu stron (z dopuszczalnymi wyjątkami - np. parowozy pospieszne);
 • oraz obowiązkowo manipulatory fred oznaczone danymi lokomotywy i nazwiskiem właściciela;
 • wagony osobowe i towarowe sprzęgi standardowe (oczkowe) obustronnie;
 • składy osobowe i towarowe zgłaszane jako składy zwarte: sprzęgi zewnętrzne składu standardowe (oczkowe), wewnątrz dopuszczalne inne sprzęgi standardowe jak np. krótki sprzęg roco lub flm.

Uczestnicy - Maszyniści jeżdżą zgłoszonym uprzednio przez siebie taborem wraz z manipulatorami typu Fred - są to obligatoryjne warunki dopuszczenia modeli do ruchu.

Termin zgłoszeń, kontakt, informacje

 • Zgłoszenia uczestników do poniedziałku 23 maja 2022 poprzez formularz:
  https://docs.google.com/forms/d/16A_uOISWsKG0S9UkZlNIrjdOQg9Ew7lQweOMpf-M3No
 • Po wypełnieniu formularza prosimy o smsa z imieniem i nazwiskiem na nr 501647139, gdyż internet czasem sprawia "niespodzianki".
 • Formularz wypełniamy na każdego Uczestnika i na każdą Osobę Towarzyszącą. Uczestnik to osoba (bez względu na wiek) która będzie aktywnie uczestniczyć w imprezie - np. jeździć swoim składem po makiecie, natomiast osoba towarzysząca nie bierze udziału obsłudze makiety. Dziecko jeżdżące jako maszynista wypełnia zgłoszenie jako Uczestnik. Składkę imprezową opłacają tylko uczestnicy imprezy.
 • Proszę o nie wysyłanie zgłoszeń, zapytań przez smsem, facebooka, messenger, forum na priv, gdyż nie będą one uwzględniane. Pytania w kwestiach uczestnictwa w imprezie wyłącznie telefonicznie 501-647-139.
 • Telefon: 501 647 139.

Ze względu na covid19 osoby, które nie zgłoszą w wymaganym terminie swojego udziału w imprezie nie mają później możliwości wstępu na zaplecze makiety. Dotyczy to również wspólnych dobrych znajomych czy członków rodzin. Takie osoby - które nie zostaną wcześniej zgłoszone - mogą przebywać na imprezie wyłącznie w charakterze widzów (na zewnątrz makiety). Zatem jeśli kogoś z obsługi makiety przychodzi odwiedzić żona z córką, wypełniamy na nie osobne zgłoszenia przez formularz: https://docs.google.com/forms/d/16A_uOISWsKG0S9UkZlNIrjdOQg9Ew7lQweOMpf-M3No


UWAGI DODATKOWE

Ważne

Wszystkich uczestników obowiązuje regulamin imprezy, który precyzuje prawa i obowiązki Uczestników. Podstawowe warunki to punktualne stawiennictwo, kultura osobista, schludny ubiór i wygląd, powstrzymanie się od picia alkoholu, koleżeńska postawa i wzajemna pomoc. Mile widziane koszulki klubowe (jeśli ktoś jest członkiem klubu) lub umundurowanie kolejowe.

Koszty Uczestnictwa
Wpisowe wynosi: 30 zł. Wpisowe dotyczy wszystkich Uczestników wchodzących na zaplecze makiety (także tych którzy chcą wziąć udział np. wyłącznie w warsztatach). Wpisowego nie opłacają osoby towarzyszące, które nie biorą udziału w warsztatach, obsłudze makiety, wchodzą na zaplecze makiety okazjonalnie. Osoby towarzyszące również muszą wypełnić zgłoszenie. Z wpisowego zwolnione są osoby, których moduły stanowią część wystawy. Wszystkich serdecznie zapraszamy do udziału w imprezie.
Piotr

Jeśli masz pytania jako uczestnik/obsługa makiety - dzwoń: 501-647-139. Nie pisz meili, smsów, wiadomości na messengerze - dzwoń!