Nostalgie Istanbul Orient Express (NIOE) w Sochaczewie 1988 - odnalezione zdjęcia
Podczas wyjątkowej podróży z Paryża (Zurichu) do Hongkongu pociąg NIOE z wagonami CIWL przejeżdżał przez Polskę. Zatrzymał się w Sochaczewie, 9 września 1988 roku. Zdjęcia wykonał zawiadowca stacji w Sochaczewie, pan Grzesiak. W domowym archiwum odnalazł je jego syn, pan Marek, który zastanawiał się jakiego pociągu dotyczą, aż znalazł opisy działalności NIOE na stronie nostalgiazapara i postanowił zdjęcia nam udostępnić.  Więcej po kliknięciu "czytaj dalej".

Wyjątkowy przejazd Paryż-Hongkong
Przejazd na trasie Paryż (Zurich)-Hongkong zorganizowała spółka Reiseburo Intraflug w 1988 roku, na zlecenie japońskiego przedsiębiorstwa Fuji Film, obchodzącego swoje 30-lecie. To właśnie ta firma, dla upamiętnienia swojej "okrągłej" rocznicy wpadła na pomysł zorganizowania unikalnego, wyjątkowego przejazdu pociągu z wagonami CIWL z Paryża do Hongkongu. Wkrótce, korzystając z wyjątkowej okazji, ideę jednego przejazdu rozwinięto w całą serię  wycieczek kolejowych składem CIWL na terenie Japonii, gdzie wagony zostały przetransportowane drogą morską. Po zakończeniu całej eskapady wagony powróciły do Europy również drogą morską (do Hamburga w lutym 1989 roku) a ich załadunek w Japonii to temat na odrębną opowieść, gdyż wagony były transportowane barkami i przenoszone na statek za pomocą dźwigów okrętowych.

Pomysł udało się urzeczywistnić i skład wyruszył w drogę z Paryża o godzinie 09.45, 7 września 1988 roku. Ponieważ pociąg przyjechał dzień wcześniej z Zurychu, niektóre źródła podają to szwajcarskie miasto jako początek tej niezwykłej podróży.
Pociąg dotarł do stacji  Kow Loon w Hongkongu 26 września o godzinie 14.45. Podróż na dystansie piętnastu tysięcy kilometrów, z Paryża przez Lyon, Kolonię, Berlin, Warszawę, Moskwę, Harbin, Pekin do Hongkongu zajęła 19 dni od  od 7 do 26 września i została wpisana do Księgi Rekordów Guinnessa. Pociągiem jechało 60 pasażerów, oraz liczna obsługa i ekipa filmowa FujiFilm. Bilet kosztował 20 tysięcy dolarów.

Zapraszamy na obozy przygody - www.wandrus.com.pl | www.obozyquadowe.pl


NIOE w Sochaczewie - zdjęcia zawiadowcy pana Grzesiaka

Skład 9 września 1988 r. zatrzymał się w Łowiczu i Sochaczewie, skąd pasażerowie pojechali do Żelazowej Woli i na koncert chopinowski (składem podróżowali głównie Japończycy, jak wiadomo miłośnicy muzyki chopinowskiej). Zdjecia z wjazdu i postoju pociągu NIOE na stacji w Sochaczewie, a także z wycieczki pasażerów do Żelazowej Woli wykonał pan Grzesiak, ówczesny zawiadowca stacji Sochaczew. Po latach zdjęcia w domowym archiwum odnalazł jego syn, pan Marek i widząc nietypowe wagony, oraz wyjątkową oprawę powitalną, zaczął się zastanawiać, czego dotyczą. Tak trafił na naszą stronę internetową, gdzie opisana jest cała historia Nostalgie Istanbul Orient Express i wyraził zgodę na wykorzystanie zdjęć na naszej stronie, co z przyjemnością czynię.

  • Cała galeria zdjęć p. Grzesiaka z postoju NIOE w Sochaczewie - tutaj


NIOE przejeżdża przez Polskę
Po postoju w Sochaczewie
pociąg pojechał próżny do Warszawy Głównej, na którą wjechał o godzinie 11.23. Ciekawostką jest fakt, iż pociąg po manewrach przejechał z parowozami od stacji Wwa Zachodnia do stacji Wwa Wschodnia przez stację Warszawa Centralna i tunel średnicowy (bez zatrzymania) co nie było nigdy praktykowane, ze względu na zadymienie.

W Sochaczewie do składu udało się wsiąść i pojechać do Warszawy kilku miłośnikom kolei, co zaowocowało później po latach relacjami w fachowej prasie dla miłośników kolei (m.in. Koleje Małe i Duże 1/2008, "Moje spotkania z wagonami Orient Express w Polsce" - Andrzej Etmanowicz). Wjazd pociągu na stację Warszawa Główna został zarejestrowany przez polską telewizję. Ekipa została również wpuszczona z kamerą do wnętrza pociągu. Film prezentujemy na końcu artykułu.

W Polsce na odcinku Kutno-Warszawa-Terespol pociąg prowadzony był polskimi parowozami w podwójnej trakcji Pt47-112 + Ty51-92 (Kutno-Warszawa-Siedlce) oraz Pt47-13 + Ty51-208 (Siedlce-Terespol).

Przy okazji warto zaznaczyć, że wagony sypialne w pociągu Nostalgie Istanbul Orient Express (wagony dawnego CIWL)
to wagony sypialne typu Lx16 i Lx20. W składzie wyróżniał się z pewnością "wagon kąpielowy", przebudowany z wagonu pullmanowskiego. Natomiast w obecnie kursującym składzie złożonym z dawnych wagonów CIWL - Venice Simplon Orient Express oprócz wagonów sypialnych Lx, są również wagony typu Ytb czy S1. Dwa wagony S1 całkowicie przebudowano, tworząc w każdym z nich po trzy ogromne luksusowe przedziały apartametowe, nazywając je "Grand Suites" - wagony te włączono do składu VSOE w 2018 roku.

Warto zobaczyć i przeczytać

  • Cała galeria zdjęć p. Grzesiaka z postoju NIOE w Sochaczewie - tutaj
  • O historycznym przejeździe NIOE Paryż (Zurich)-Hongkong - tutaj
  • O wyjątkowym przedsiębiorstwie kolejowym CIWL - tutaj
  • O powstaniu i historii Nostalgie Istanbul Orient Express - tutaj
  • Niezwykła opowieść o konduktorze NIOE Danielu - tutaj
  • O wagonach NIOE na bocznicy w Małaszewiczach - tutaj

Nostalgie Istanbul Orient Express w Sochaczewie - fot. p. Grzesiak. Cała galeria tutaj

Nostalgie Istanbul Orient Express w Sochaczewie - fot. p. Grzesiak. Cała galeria tutaj

Nostalgie Istanbul Orient Express w Sochaczewie - fot. p. Grzesiak. Cała galeria tutaj