Waldeisenbahn Muskau - łużycka sześćsetka

Waldeisenbahn Muskau, to kolej wąskotorowa o prześwicie torów 600 mm. Podobnie jak wiele innych kolei wąskotorowych 600 mm powstałą do transportu płodów rolnych i towarów zakładów przemysłowych w majątku rodziny Mużaków. W czasach świetności linie wąskotorowe miały długość przeszło 80 kilometrów. Po wojnie upaństwowiona. Likwidacja kolei nastąpiła w  1978 roku, po czym kolejne odcinki linii stopniowo rozbierano. Pozostawiono jedynie 12-kilometrowy odcinek eksploatowany przez cegielnię w Białej Wodzie (Weißwasser) do 1991 roku.

Prace przy uruchomieniu turystycznej linii kolejowej i muzeum podjęto w połowie lat osiemdziesiątych. Regularny ruch turystyczny uruchomiono po zakończeniu eksploatacji linii przez cegielnię, w 1992 roku. Pociągi kursują na dwóch liniach: Biała Woda (Weißwasser) - Kromlau (długość 4 km) oraz Biała Woda - Bad Muskau (7 km).

Wielką niespodzianką i atrakcją dla odwiedzających jest duża liczba sprawnych i eksploatowanych parowozów na tor 600 mm. W dniu mojego pobytu, w październiku 2013 roku, rozpalone i w ruchu były aż trzy parowozy. Parowozy nie są jednak uruchamiane codziennie, a kilka razy w miesiącu. W pozostałe dni pociągi kursują z lokomotywami spalinowymi. Park wagonowy jest typowy dla kolei 600 mm - wagony osobowe, to przebudowane "systemem gospodarczym", z wagonów towarowych. Wagony towarowe to przeważnie wózki do dłużycy, koleby i węglarki.

W Białej Wodzie znajduje się imponujących rozmiarów wagonownia i parowozownia, gdzie dokonywane są remonty i konserwacja taboru. Na torach odstawczych przy wagonowni i na stacji eksponowany jest odnowniony zabytkowy tabor.

Dobrą okazją do odwiedzin tej kolei wąskotorowej w 2014 roku jest dzień 4 maja (parowozy wąskotorowe pod parą), po Paradzie Parowozów w Wolsztynie w dniu 3 maja. W niedalekim sąsiedztwie jest jeszcze jedna, warta odwiedzenia kolej wąskotorowa 750 mm w Zittau (Zittauer Schmalspurbahn).

Dni kursowania pociągów prowadzonych parowozem w 2014 roku:
1, 3, 4 i 29 maja, 7, 8, 9 czerwca, 5, 6 lipca, 2, 3 sierpnia, 6, 7 września i 3, 4, 5 października.
W sezonie letnim kursują poza tym pociągi z trakcją spalinową.


Piotr Salecki (październik 2013 - kwiecień 2014)


Na stacji w Białej Wodzie - for. Piotr Salecki (październik 2013)


Na stacji w Białej Wodzie - fot. Piotr Salecki (październik 2013)


Na stacji w Białej Wodzie - for. Piotr Salecki (październik 2013)
Na stacji końcowej w Kromlau jest jednostanowiskowa parowozownia... - fot. Piotr Salecki (październik 2013)


... i okazały budynek stacyjny -
fot. Piotr Salecki (październik 2013)


Wagonownia i budynek Muzeum Kolei Wąskotorowej
- fot. Piotr Salecki (październik 2013)


Wewnątrz wagonowni
- fot. Piotr Salecki (październik 2013)
Pociąg przy dworcu Museumsbahnhof Anlage Mitte - fot. Piotr Salecki (październik 2013)


Bad Muskau - pociąg gotowy do odjazdu -
fot. Piotr Salecki (październik 2013)