Wycieczka Słupską Koleją Drezynową z Korzybia do Zielina

Słupska Powiatowa Kolej Drezynowa została zorganizowana przez miłośników kolei ze stowarzyszenia Aktywne Pomorze. Postanowili oni zachować i ochronić przed rozbiórką i dewastacją linię kolejową nr 212 na odcinku Korzybie - Bytów.  Ostatnie pociągi rozkładowe przejechały tamtędy w 1991 roku (a towarowe w 1999 roku). Z kolei ostatni - jak dotychczas - pociąg, przejechał tę linię w kwietniu 2003 roku.

Pamiątkowe zdjęcie uczestników imprezy

Drezyna ręczna cieszyła się wielkim powodzeniem wśród młodych uczestników imprezyTrasa biegła momentami w gęstym lesie

Łukasz wprawiał się w roli maszynisty


Nasz drezynowy skład gotów do odjazdu...

Dalekosiężnym celem, oprócz przywrócenia ruchu drezynowego jest powrót na tę linię pociągów turystycznych prowadzonych przez lekkie lokomotywy spalinowe. Członkowie SPKD współpracują  z Koleją Drezynową w Bytowie (zorganizowaną przez stowarzyszenie Tendrzak), która udrażnia szlak od Bytowa.


Słupska Powiatowa Kolej Drezynowa rozpoczęła działalność w 2011 roku. Przez te trzy lata całej ekipie udało się naprawdę dużo osiągnąć! Przede wszystkim zbudowali lub pozyskali tabor - drezynę zbudowaną na bazie wózka akumulatorowego do przewozu bagażu oraz drugą, przebudowaną samochodu fiat 126p, zwaną "maluchodrezyną". Do drezyny zbudowana jest doczepa. Jest także drezyna ręczna.

Obecnie ruch drezynowy odbywa się na odcinku Korzybie-Zielin Miastecki, to jest na odcinku o długości około 18 kilometrów. Cały czas trwają intensywne starania i prace, mające na celu przywrócenie przejezdności linii na dalszych odcinkach. Główny problem stanowią zaasfaltowane przejazdy oraz ubytki, spowodowane kradzieżami.

Organizacja całej imprezy przebiegła bez zarzutu. Miłośnicy kolei ze Słupskiej Powiatowej Kolei Drezynowej działają profesjonalnie i sprawnie. Bardzo polecamy odwiedzenie ich linii drezynowej i przejazd. Wymagane są wcześniejsze zgłoszenia.

Dane kontaktowe SPKD
www.kolej.slupsk.pl, www.facebook.com/spkd.212
, tel: 606 417 416, 785 632 742

  • Galeria zdjęć z naszej wycieczki - tutaj

Drużyna Nostalgia Za Parą