Druga Wystawa Makiet Kolejowych w Braniewie 14-17 kwietnia 2016

W dniach 14-17 kwietnia 2016 odbyła się w Braniewie Druga Wystawa Makiet Kolejowych. Impreza została zorganizowana przez Mariusza Demkowicza, miłośnika kolei i modelarza kolejowego, w środowisku znanego pod pseudonimem Martel. W wystawie wzięły udział zaproszone kluby i modelarze kolejowi. Pojawili się m.in.: Ksiądz Janusz Grygier (przystanek osobowy Rybno i szlak jednotorowy), Przemysław Trzaskowski (przystanek osobowy i ładownia Kadyny), Mariusz i Aleksandra Demkowicz (posterunek odgałęźny Gutowiec), Hazero Klub Poznań (stacje Chocicza, Stawy, Herbertów, Terminal Kontenerowy Piła, bocznice Baza Paliw Wnukowice, Elewator Maciejki, przystanek osobowy Karolewo Wielkopolskie, szlak jednotorowy), Łódzki Klub Modelarzy Kolejowych (stacja Szadek), Polska Makieta Modułowa (szlak dwutorowy na łuku, szlak jednotorowy z bocznicą wojskową), Toruńska Makieta Modułowa (szlak dwutorowy), Niezależny Kolejowy Projekt Modelarski (Baza Samochodowa przy szlaku dwutorowym), oraz Nostalgia Za Parą (stacja Bartoszów). Ekipa Nostalgii Za Parą reprezentowana przez Monikę, Agnieszkę, Pawła, Witka, Jasia oraz Piotra uczestniczyła w wystawie ze stacją Bartoszów.

Impreza rozpoczęła się już w czwartek. Makieta o kształcie litery S rozpoczynała się stacją Chocicza, z której linia dwutorowa prowadziła przez do stacji Szadek. Przed Szadkiem zlokalizowana była Baza Paliw Wnukowice. Następnie linia dwutorowa prowadziła poprzez Bazę Samochodową (gdzie były eksponowane ciekawe modele samochodów), do posterunku odgałęźnego Gutowiec, który kończył linię dwutorową. Dalej linia jednotorowa prowadziła do stacji Bartoszów, następnie szlak prowadził do Ładowni Kadyny, Elewatora Maciejki i Stacji Stawy. Za stawami od szlaku odgałęziała się bocznica wojskowa. Dalej zlokalizowany był przystanek osobowy Rybno, następnie przystanek osobowy Karolewo Wielkopolskie, stacja towarowa Terminal Kontenerowy Piła i stacja końcowa Herbertów.
Ruch na makiecie prowadzony był wg rozkładu jazdy w czasie rzeczywistym. Rozkład nie był zbyt "napięty", jazdy odbywały się z podziałem na epoki III-IV i V-VI. 

Dla Pawła, Witka i Jasia był to pierwszy wyjazd na imprezę modułową. Ich zaangażowanie i dostosowanie do zasad zabawy na makiecie zostało dostrzeżone i docenione przez dorosłych uczestników. Jeżdżąc jako maszyniści prowadzili pociągi zgodnie z zasadami ruchu kolejowego, dyżurując jako dyżurni ruchu na Bartoszowie radzili sobie bardzo dobrze. Warto dodać, że praca dyżurnego na Bartoszowie nie była łatwa i nie ograniczała się do obsługi samej stacji. Ze stacji obsługiwany był także posterunek odgałęźny Gutowiec, dyżurny ruchu każdy pociąg musiał zgłaszać poprzez zapowiadanie telefoniczne, a część pociągów zdawczych pozostawiała na torze ładunkowym stacji swoje wagony, które, po załadunku, zabierały inne pociągi. Zebrane przez młodych członków NZP doświadczenia z pewnością zaowocują uczestnictwem w kolejnych imprezach, na które otrzymaliśmy zaproszenie.

Impreza była bardzo udana i przebiegała w sympatycznej, koleżeńskiej atmosferze. Organizatorowi - Mariuszowi Demkowiczowi, oraz wszystkim, którzy brali udział w jej przygotowaniu i organizacji - zwłaszcza członkom klubu Hazero z Poznania - należą się słowa uznania i podziękowania!


Salsa
zdjęcie na winiecie: Maciej Krysztofiak

Warto zobaczyć

  • Galeria zdjęć Piotra (głównie uczestnicy imprezy) - tutaj
  • Galeria zdjęć Macieja Krysztowiaka na Facebooku - tutaj
  • Galeria zdjęć Kuby Kujawy na flickr - tutaj
  • Film z imprezy HDZbigniew - tutaj
  • Film z imprezy Leszka Lewińskiego - tutaj

Ekipa NZP na imprezie w Braniewie

Aby obejrzeć układ makiet w powiększeniu kliknij na obrazek lub kliknij tutaj
Aby uzyskać bardzo duże powiększenie po otwarciu obrazka należy kliknąć ponownie

TKt48-18 z pociągiem osobowym na szlaku

Kadyny - przystanek osobowy i ładownia (w budowie)

Kadyny - przystanek osobowy i ładownia (w budowie)

Bocznica wojskowa