III Wystawa Makiet i Modeli Kolejowych w Gdańsku - raport z imprezy

III Wystawa Makiet i Modeli Kolejowych w Gdańsku, zorganizowana przez klub „Nostalgia Za Parą” przeszła do historii. Pora na podsumowanie imprezy ze strony organizatora.

LINKI DO MATERIAŁÓW Z IMPREZY

Na początku należy podkreślić, iż realizacja całej imprezy, z tak szerokim zapleczem i refundacją kosztów dla uczestników imprezy, była możliwa dzięki wielu firmom, które zechciały wesprzeć promocję modelarstwa kolejowego i zabawy miniaturowymi pociągami na makiecie, realizowaną przez grupę Nostalgia Za Parą.

Te firmy, które wsparły realizację imprezy to:

Organizatorzy i Uczestnicy bardzo dziękują sponsorom i partnerom imprezy za wsparcie promocji modelarstwa kolejowego.

Dziękuję wszystkim Uczestnikom za fantastyczną zabawę, miłą rodzinną atmosferę, wzajemną pomoc. Szczególnie  dziękuję tym, którzy byli z nami od początku do końca imprezy - pomagając również przy demontażu makiety, mimo iż mieszkają bardzo daleko od Gdańska. Mam tu na myśli przede wszystkim kolegów z Łódzkiego Klubu Modelarzy Kolejowych, którzy po imprezie, zamiast spakować swoją makietę i  jechać odpocząć, wykonali kilka kursów swoim busem i pomogli nam nosić moduły, dzięki czemu mogliśmy zakończyć demontaż i przewożenie modułów już o 2 w nocy. Krzysztofowi Kaperze dziękuję za spakowanie Padowa. W tych pracach pomógł także do samego końca kolega z Siedlec, Paweł Woźniak no i oczywiście osoby z grupy Nostalgia Za Parą (Janusz, Sławek, Łukasz, Piotr). Za to bardzo, bardzo serdecznie dziękuję.

Po raz trzeci, w organizowanej przez mnie imprezie wzięli udział nowi, początkujący miłośnicy kolei - młodzi i starsi. Wcześniejsze przeszkolenie, podczas mniejszych imprez w ETC sprawiło, że radzili sobie bez żadnego problemu.

MAKIETY
Na parterze centrum handlowego można było zobaczyć makietę w skali H0 oraz stoiska firm modelarskich - Świat Modeli i Robo.
 
Długość makiety H0 wyniosła około 200 metrów, z czego większość stanowiła szlak dwutorowy. Szuflada Solecko, stacja Padowo, przystanek osobowy Budziszewo, stacja  Szadek, która pełniła funkcję stacji węzłowej, stacja Radzymin z bocznicą Silikaty Radzymin. Dalej prowadziła linia jednotorowa, przez Parowozownię Ostrów, z mijanką Ostrów, do stacji technicznej Maciejowice. W Szadku, stacji węzłowej, odchodziła linia jednotorowa, która prowadziła do stacji Bartoszów i Padowo Fabryczne.
 
Dzięki pomocy Jarka Kozłowskiego i Piotra Wolnego udało się przed imprezą uruchomić moduły przejściowe, ze szlaku dwutorowego na szlak jednotorowy, które bardzo przydały się podczas imprezy. Dziękuję.

RUCH POCIĄGÓW
Ruch prowadzony był według rozkładu jazdy, kursowały jednak również pociągi „ponadplanowe”. Składy pociągów - przeważnie kolei polskich, ale także francuskich, szwajcarskich, austriackich i niemieckich prowadziło około 15 maszynistów, a w całej imprezie wzięło udział około 30 uczestników. Ruch pociągów rozpoczął się, zgodnie z założeniami, w piątek o godzinie 16. Zabawę kontynuowaliśmy w sobotę i niedzielę od 10 do 20.

NOWE ZEGARY I TABLICE
Podczas imprezy, do wyświetlania czasu modelarskiego używaliśmy specjalnie wykonanych zegarów, umieszczonych na dużych, wysokich stelażach formatu A2. Stelaże wykonał i wszystko poskładał w całość Janusz Jaskulski. Elektronikę do tych zegarów opracowała i w całości wykonała Ania Górka - Alana (nick z forum modelarstwo.info). Bardzo za to dziękujemy i polecamy! Na stelażach przy zegarach rozwieszone były duże plakaty z rozkładem jazdy formatu A2, dzięki czemu było to czytelne dla wszystkich widzów.

KONTAKT Z PUBLICZNOŚCIĄ
Przez cały czas imprezy prowadziłem również konferansjerkę, opowiadając widzom o układzie makiety, zasadach naszej zabawy, kursujących na makiecie składach pociągów, przeprowadzanych manewrach na bocznicach i podczas obrządzania parowozów na terenie parowozowni. Organizowaliśmy liczne konkursy z nagrodami dla publiczności, a zadawane pytania i zagadki dotyczyły oczywiście różnych zagadnień związanych z wystawianą makietą i kolejnictwem. Pytania były dostosowane do wieku uczestników, najmłodsi opowiadali o „Tomku i Przyjaciele” lub o „Psie który jeździł koleją”, dorośli musieli na przykład podać liczbę obrotnic na makiecie, co ze względu na liczne obrotnice Parowozowni Ostrów, wcale nie było łatwym pytaniem.

Przygotowanie imprezy trwało kilka miesięcy. Do samego uruchomienia imprezy konieczna była praca i współpraca grona osób. W tym miejscu należą się im podziękowania, a więc dziękuję:

  • Mojej kochanej żonie Monice i naszej przyjaciółce (również) Monice dziękuję za nadzór nad sprawami zakwaterowania uczestników, gastronomią i rozliczeniem uczestników;
  • Paulinie Zimnej i Arkowi za promocję imprezy w maskotce Husarz;
      • Januszowi Jaskulskiemu za sprawdzenie i podłączenie na imprezie elektryki na wszystkich gdańskich modułach, dzięki wszystko działało jak należy;
  • Waldemarowi Batorowi i Krzysztofowi Kaperze z Krakowa za opiekę nad DCC;
  • Andrzejowi Wolnikowskiemu z Torunia za przygotowanie i wydruki rozkładów jazdy;
  • Januszowi Jaskulskiemu za przygotowanie tablic pod zegary i rozkłady jazdy, które używaliśmy podczas imprezy;
  • Ani Górce „Alanie” - za opracowanie elektroniki i przygotowanie płytek do zegarów modelarskich, które z powodzeniem używaliśmy podczas imprezy i które się sprawdziły;
  • Ekipie Nostalgia Za Parą - za udział w imoprezie a następnie pomoc przy składaniu i rozkładaniu makiety i wielu pracach przygotowawczych, a przede wszystkim Sławkowi Formeli, Agnieszce Formeli, Januszowi Jaskulskiemu, Łukaszowi Kammerowi, Tomkowi Olszyńskiemu, Pawłowi Migockiemu i Piotrowi Migockiemu);
  • Piotrowi Wolnemu - za nakręcenie filmów z imprezy;
  • Kolegom z Łódzkiego Klubu Modelarzy Kolejowych, Krakowskiego Klubu Modelarzy Kolejowych, Mazowieckiego Stowarzyszenia Modelarzy Kolejowych, Toruńskiej Makiety Modułowej i członkom innych klubów - za przyjazd i udział w naszej imprezie;
  • Wszystkim, którzy pomagali i wszystkim, którzy brali udział w imprezie, a którym nie podziękowałem.

ORGANIZATORZY
Nostalgia Za Parą, Galeria Przymorze, Wandrus

W IMPREZIE UDZIAŁ WZIĘLI

  • Nostalgia Za Parą z Gdańska,
  • Łódzki Klub Modelarzy Kolejowych,
  • Krakowski Klub Modelarzy Kolejowych,
  • Toruńska Makieta Modułowa,
  • Mazowieckie Stowarzyszenie Modelarzy Kolejowych,
  • oraz modelarze z Trójmiasta, Warszawy, i wielu innych miast.

KOLEJNE IMPREZY NOSTALGIA ZA PARĄ W ROKU 2014 :

  • Wakacyjna Wystawa Makiet Kolejowych Gdańsk (wybrane weekendy lipiec-sierpień)
  • IV Wystawa Makiet i Modeli Kolejowych Gdańsk, listopad 2014


Już teraz zapraszam wszystkich do udziału w tych imprezach, która będą zorganizowane na podobnych zasadach. Uczestnicy przywożący moduły otrzymają zwrot kosztów paliwa do samochodu, bezpłatny nocleg i bezpłatne wyżywienie. Pozostałych uczestników obowiązuje wpisowe. Zgłosić się może każdy, także w charakterze maszynisty lub dyżurnego ruchu, a początkujący - jako pomocnicy. Informacje ogłoszę oczywiście na forum.

Zapraszam!
Z pozdrowieniami - drużyna Nostalgia Za Parą