Prace przy makiecie kolejowej Nostalgii Za Parą w Galerii Metropolia w styczniu 2020.
W dniach 01-03 stycznia 2021 pracowaliśmy przy makiecie rozstawionej na stałe w Galerii Metropolia w Gdańsku. Po zakończeniu prac trzeba było sprawdzić przejezdność i obciążenie makiety - co nastąpiło w dniach 2 stycznia i co zobaczycie na zdjęciach. Testy polegały na przejazdach przez makietę zgodnie z rozkładem jazdy.






W dniach 01-03 stycznia 2021 intensywnie pracowaliśmy przy makiecie rozstawionej na stałe w Galerii Metropolia w Gdańsku.

Warto przy okazji przypomnieć, że ustawiona na stałe makieta kolejowa była od samego początku ideą grupy Nostalgia Za Parą. Jak dotychczas, takie stałe wystawy udawało się zorganizować najwyżej na kilka miesięcy, jednak nasza współpraca z Galerią Metropolia w Gdańsku trwa ponad dwa lata, od roku makieta jest wystawiana na stałe. W tym czasie zorganizowaliśmy trzy imprezy dla widzów (w tym jedną w dwa kolejne weekendy) a także kilkakrotnie Szkołę Maszynistów, podczas której około czterystu dotychczasowych widzów przeszło przeszkolenie i uczestniczyło w obsłudze makiety jako maszyniści pociągów i dyżurni ruchu na stacjach.

Makieta wymaga stałej konserwacji - czyszczenia wielu elementów, wymiany elektryki i elementów sterowania, położenia odcinków nowego okablowania, naprawy i wymiany urwanych, zniszczonych, uszkodzonych elementów. W tym celu zorganizowaliśmy w styczniu 2021 prace przy makiecie. Jedną z istotnych zmian był montaż pętli nawrotnej na krańcu szlaku jednotorowego za stacją Bartoszów. 

Po zakończeniu prac trzeba było sprawdzić przejezdność i obciążenie makiety - co nastąpiło 2 stycznia 2021 i co zobaczycie na zdjęciach. Testy polegały na przejazdach przez makietę zgodnie z rozkładem jazdy, pociągi prowadziło zgodnie z wcześniej opracowanym rozkładem dziewięciu maszynistów, pozostali obsadzali stacje i posterunki. Ekipę Nostalgii Za Parą wsparli koleżanki i koledzy z Bydgoskiego Klubu Modelarzy Kolejowych oraz niezrzeszeni modelarze z Warszawy. Odwiedził nas również Maciej Krysztowiak z Torunia,  prowadzący w Toruniu sklep modelarski i pracownię modelarską MLK Model, wykonującą na zlecenie makiety i moduły makiet kolejowych.

Dziękujemy wszystkim za udział w pracach przy makiecie i testach makiety.

Przy makiecie spotykamy się regularnie, kolejne działania już wkrótce.
Jeśli chcecie odwiedzić nas na naszej makiecie a nawet spróbować swoich sił jako maszyniści miniaturowych pociągów dzwońcie: 501 647 139.

  • Galeria zdjęć jest tutaj

Nostalgia Za Parą



Aby obejrzeć układ w powiększeniu kliknij na rysunek lub tutaj


Prace przy makiecie i testy makiety w styczniu 2021



Prace przy makiecie i testy makiety w styczniu 2021


Julia i Piotr z Bydgoskiego Klubu Modelarzy Kolejowych


Toruńska ekipa z MLK Model - sklepu i pracowni modelarskiej


Wygląda na to, że Kuba coś zauważył a Emil i Marcin obserwują z dyskretnymi uśmiechami na twarzach.


Nastawnia stacji Padowo to teraz LCS Padowo - czyli Lokalne Centrum Sterowania Padowo, obejmujące swoim zasięgiem także posterunek odgałęźny Raciborowice. Dlatego Maciek jako dyżurny ruchu nie ma ani chwili na nudę, obsługując trzy pulpity nastawcze, dwanaście semaforów i czternaście rozjazdów.


Andrzej ze swoim składem na szlaku.


Emil prowadzi skład papug z "Czarną Wdową" na czele, Marcin jako pomocnik maszynisty bacznie się przygląda a Agata wykorzystuje przerwę w rozkładzie jazdy.


Każdy początkujący maszynista to wie, że ściągawka z podstawowymi sygnałami semaforów pod ręką przyda się!


Grzegorz - maszynista PKP Intercity - już wie, że nie tylko prowadzenie prawdziwego pociągu sprawia frajdę
.