Zimowa Wystawa Makiet Nostalgia Za Parą w Galerii Metropolia 27-28 lutego 2021
Nasza zimowa wystawa była pierwszą imprezą w Polsce dostępną dla publiczności w sezonie 2021. Była to okazja do świetnej zabawy w miniaturową kolej w gronie sympatycznych miłośników  kolei z Pomorza, Bydgoszczy, Szczecina, Poznania i Warszawy. Więcej po kilknięciu "czytaj dalej".

Dwudniowa impreza podzielona była na cztery sesje. Jeździliśmy po makiecie według specjalnie przygotowanego rozkładu jazdy, od godziny 10 do 14 i 15.30 do 19. Kilkunastu maszynistów prowadziło swoje pociągi pomiędzy posterunkami obsadzonymi przez dyżurnych ruchu.

Licznie odwiedziła nas publiczność, wielu widzów to prawdziwi miłośnicy kolei, tej prawdziwej i w miniaturze. Rozmowy, dyskusje i odpowiedzi na pytania toczyły się przy makiecie przez całą imprezę. Wszyscy chętni otrzymywali specjalne bilety pamiątkowe, a ci, którzy chcieli przekonać się jak prowadzi się miniaturowy pociąg, zapisywali się do Szkoły Maszynistów. Specjalnie na imprezę przygotowaliśmy nowe tablice informacyjne ustawione przy makiecie, zwiększające specjalistyczną wiedzę na temat kolei.

Jak zawsze wyjątkową uwagę zwracała Parowozownia Ostrów z Michałem jako Starszym Palaczem, który barwnie opowiadał o funkcjonowaniu parowozowni a także manewrując taborem pokazywał widzom codzienne funkcjonowanie parowozowni i obrządzanie parowozów.

W imprezie wzięli udział członkowie grupy Nostalgia Za Parą, Zachodniopomorskiego Klubu Miłośników Kolei, Bydgoskiego Klubu Modelarzy Kolejowych i osoby niezrzeszone w klubach.

Był to równieź debiut w warunkach imprezy
zmodernizowanego systemu zarządzania ruchem kolejowym. Powstały Lokalne Centra Sterowania (LCS), z których dyżurni ruchu zarządzają także kolejnymi posterunkami na danej linii. Powstały między innymi LCS Padowo, LCS Bartoszów, LCS Gdańsk Południowy, LCS Las. LCS Padowo zarządza zdalnie najdłuższym odcinkiem, oprócz samej stacji Padowo jest to posterunek odstępowy Tunel i posterunek odgałęźny Raciborowice. Dyżurny Padowa ma do obsłużenia m.in. łącznie dwadzieścia jeden sygnalizatorów, a wkrótce dojdą kolejne.

Po raz pierwszy również odbyły się jazdy po zmoddernizowanym szlaku pomiędzy stacjami Padowo-Maciejowice i Gdańsk-Południowy-Makoszów.
Modernizacja odcinka Padowo-Maciejowice polegała na ustawieniu posterunku odstępowego Tunel (dwa semafory), co umożliwia to poruszanie się dwóch składów w każdym kierunku, na szlaku pomiędzy tymi stacjami, zamiast jak poprzednio - jednego składu w każdym kierunku. Modernizacja odcinka Gdańsk Południowy-Makoszów polegała na ustawieniu Samoczynnej Blokady Liniowej, co obecnie umożliwia poruszanie się równocześnie trzech składów na szlaku pomiędzy tymi stacjami w każdym kierunku (poprzednio jeden skład w każdym kierunku). Do realizacji tego zadania konieczne było zamontowanie sześciu semaforów SBL. Jak sprawdziliśmy w praktyce, ma to duże znaczenie w ruchu pociągów ale szczególne w przypadku opóźnień pociągów, gdyż umożliwia rozładowanie zatorów na stacjach poprzez sukcesywne wyprawianie kolejnego opóźnionego składu na szlak od razu po zwolnieniu pierwszego odstępu. Makieta została oznakowana słupkami kilometrażowymi oraz dodatkowymi informacjami dla maszynistów, związanymi m.in. z miejscami, w których wg przepisów obowiązuje nadanie sygnału dźwiękowego.

Dziękujemy wszystkim widzom i uczestnikom tej imprezy za sympatyczną atmosferę, jazdę na makiecie z zachowaniem skalowej prędkości i zgodnie ze wskazaniami na semaforach. Do zobaczenia na kolejnych imprezach!


Zobacz także

  • Galeria zdjęć z imprezy jest tutaj
  • Zapowiedź imprezy jest tutaj


Cykliczne spotkania przy makiecie

Cykliczne spotkania przy makiecie są jednym z elementów realizacji wizji naszego klubu - praktycznego,  popularyzowania modelarstwa kolejowego i zabawy w miniaturową kolej. Spotkania takie, choć nie zawsze odbywają się z udziałem publiczności, są jednak otwarte dla wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby wziąć w nich udział. Warunkiem jest wcześniejsze zgłoszenie i przestrzeganie obowiązujących na spotkaniu zasad i reguł.

  • Informacje o terminach takich spotkań w dziale Spotkania przy makiecie - tutaj


Układ makiety w dużej rozdzielczości tutaj

Nostalgia Za Parą - baw się razem z nami
Nostalgia Za Parą to grupa miłośników kolei i modelarzy kolejowych. Członkowie klubu swoją pasję realizują w różny sposób. Są wśród nich modelarze kolejowi, kolekcjonerzy taboru, zbieracze pamiątek kolejowych, bibliofile, miłośnicy fotografowania i filmowania pociągów (tacy kolejowi "spotterzy"), wielbiciele kolei wąskotorowych lub normalnotorowych. Organizują imprezy modelarskie a w niektórych uczestniczą. Jeżdżą na kolejowe wyprawy i wycieczki. Zainteresowanych realizowaniem swojej pasji i wspólną zabawą zapraszamy do dołączenia do naszego grona. Więcej informacji o grupie Nostalgia Za Parą i naszych imprezach - na stronie nostalgiazapara.pl, tel. 501 647 139.

Od 2018 klub Nostalgia Za Parą współpracuje z Galerią Metropolia w Gdańsku Wrzeszczu. W ramach współpracy klub otrzymał pomieszczenie na modelarnię, gdzie odbywają się cykliczne spotkania klubowiczów i praca przy makietach. W Metropolii zlokalizowany jest sklep modelarski Modelmania, gdzie można zaopatrzyć się we wszystko co jest potrzebne do modelarstwa kolejowego.

Fragment makiety klubu Nostalgia Za Parą w Galerii Metropolia.
Galeria zdjęć z imprezy jest tutaj


EU07 ze składem ciemnozielonooliwkowych wagonów mija semafor Samoczynnej Blokady Liniowej pomiędzy Makoszowem a Gdańskiem Południowym. Galeria zdjęć z imprezy jest tutaj.

Michał - Starszy Palacz Parowozowni Ostrów - wprowadza w tajniki epoki pary i fachowo objaśnia specyfikę funcjonowania parowozowni i parowozów. Galeria zdjęć z imprezy jest tutaj.

Prawie wszyscy uczestnicy imprezy na wspólnym zdjęciu. Galeria zdjęć z imprezy jest tutaj.

Podg. Raciborowice - widoczny zjazd pociągu z linii dwutorowej na jednotorową. Galeria zdjęć z imprezy jest tutaj.

Jacek z pociągiem na szlaku. Galeria zdjęć z imprezy jest tutaj.

Arek jako dyżurny ruchu pilnuje porządku na Makoszowie.
Galeria zdjęć z imprezy jest tutaj.

Piotr prowadzi pociąg osobowy z ET22 na czele.
Galeria zdjęć z imprezy jest tutaj.