Czerwcowa Wystawa Makiet Nostalgia Za Parą w Galerii Metropolia 12 czerwca 2021. Po wystawie Szkoła Maszynistów.
Klub Miłośników Kolei i Modelarzy Kolejowych Nostalgia Za Parą (nostalgiazapara.pl) serdecznie zaprasza do odwiedzenia  12 czerwca w Galerii Metropolia w Gdańsku naszej wystawie. Po zakończeniu  wystawy w kolejnych dniach wszyscy początkujący  będą mogli wziąć udział w Szkole Maszynistów i poprowadzić pociąg po naszej makiecie.  Więcej po kilknięciu "czytaj dalej".

CZERWCOWA WYSTAWA MAKIET KOLEJOWYCH
Klub Miłośników Kolei i Modelarzy Kolejowych Nostalgia Za Parą (nostalgiazapara.pl) serdecznie zaprasza do odwiedzenia Czerwcowej Wystawy Makiet Kolejowych Nostalgia Za Parą w Gdańsku, w dniach 12 czerwca 2021, w Galerii Metropolia, Gdańsk-Wrzeszcz, ul. Kilińskiego 4 (bezpośrednio przy dworcu PKP Gdańsk-Wrzeszcz). Wstęp na wystawę makiet jest bezpłatny. Makieta będzie wystawiona na poziomie +2.
Godziny otwarcia makiety: 10.00-14.00, 15.30-19.00


Plakat w dużej rozdzielczości - kliknij na plakat lub tutaj | Plakat w pdf tutaj

WIDZOWIE I OBSŁUGA MAKIETY
Większość osób odwiedza nas w charakterze widzów, ale do udziału w imprezie zapraszamy również już doświadczonych miłośników miniaturowej kolei w charakterze maszynistów. Informacje i zgłoszenia pod numerem 501 647 139. Jeś
li nie macie jeszcze doświadczenia - zapiszcie się do naszj Szkoły Maszynistów.

POPROWADŹ POCIĄG PO NASZEJ MAKIECIE - SZKOŁA MASZYNISTÓW
Po zakończeniu wystawy nie składamy makiety i zapraszamy do SZKOŁY MASZYNISTÓW
Wszystkich, którzy chcieliby nauczyć się jeździć pociągiem po kolejowej makiecie zapraszamy po 13 czerwca 2021. Uwaga! Makieta nie jest czynna codziennie, obowiązuje wcześniejsze zgłoszenie potwierdzone ze strony klubu Nostalgia Za Parą.

Osoby niepełnoletnie przychodzą pod nadzorem dorosłego opiekuna. Kandydat na maszynistę otrzyma do jazd pociąg wraz z manipulatorem jazdy oraz przeszkolenie. Obowiązuje regulamin jazd po makiecie oraz opłata za udostępnienie taboru i manipulatora, 50 zł za godzinę jazdy po makiecie. Jazdy odbywają się przy stałym bezpośrednim udziale dorosłego opiekuna który cały czas nadzoruje prowadzenie pociągu po makiecie przez osobę niepełnoletnią.

Obowiązują wcześniejsze zgłoszenia na meil piotr@nostalgiazapara.pl,
tel. 501 647 139.
Można dokonywać również zgłoszeń bezpośrednio w czasie wystawy makiety w dniach 12 czerwca 2021. Jazdy po makiecie odbędą się w dniach i godzinach uzgodnionych z kandydatami na maszynistów.

W zgłoszeniu meilowym (piotr@nostalgiazapara.pl) do Szkoły Maszynistów należy podać: imię, nazwisko, telefon, adres email, proponowany dzień i godzinę jazdy.

Meilem zwrotnym potwierdzimy proponowany termin lub wspólnie uzgodnimy inny dostępny.
W razie braku meila z naszej strony w ciągu kilku godzin, prosimy o telefon 501 647 139 (w godz. 10.00-20.00).


.
Układ makiety w dużej rozdzielczości - kliknij na mapkę lub tutaj

Czerwcowa Wystawa Makiet Kolejowych - szczegółowe informacje

Wystawa będzie dla odwiedzających bezpłatna i czynna:

 • 12 czerwca (sobota): jazdy pociągów w godzinach 10.00-14.00 i 15.30-19.00.
  Po wystawie nie składamy makiety a zapraszamy widzów do jazdy po naszej makiecie. Uruchamiamy Szkołę Maszynistów - patrz informacje wyżej.


Prosimy zwiedzających o: 

 • przestrzeganie zasad dystansu społecznego i stosowanie się do aktualnie obowiązujących zasad i przepisów dotyczących epidemii;
 • niedotykanie makiet i taboru;
 • niewchodzenie na barierki;
 • fotografowanie i filmowanie z boku (bez unoszenia aparatów i kamer nad makietą);
 • dopilnowanie najmłodszych.

Makieta H0 (1:87)
Makieta w skali 1:87 (H0) będzie składać się z około dwunastu posterunków ruchu: stacji, przystanków osobowych, posterunków odstępowych, posterunków odgałęźnych, ładowni i bocznic, parowozowni, dwóch bocznic oraz szlaku pomiędzy nimi. Makieta zbudowana będzie z modułów, które modelarze budują osobno, a zestawiają w długi kolejowy szlak właśnie na takich imprezach.
W odróżnieniu od niewielkich makiet domowych, rozkładanych na dywanie, lub zbudowanych w kształcie koła, makieta w Metropolii odzwierciedla (w skali 1:87) fragment prawdziwej drogi kolejowej - stacje, oddzielone od siebie długimi odcinkami szlaku kolejowego. Dzięki temu na makiecie możemy pokazać ruch pociągów taki, jak na prawdziwej kolei.

Ruch pociągów na makiecie
Pociągi na makiecie - towarowe, osobowe, pospieszne, ekspresowe i specjalne - kursują  według specjalnego rozkładu jazdy (czas przyspieszony jest trzy lub czterokrotnie w stosunku do rzeczywistego). Maszyniści prowadzą pociągi, przestrzegając obowiązujących sygnałów i poleceń dyżurnych ruchu. Maszynista idzie wzdłuż makiety, równolegle do jadącego pociągu i steruje lokomotywą za pomocą specjalnego manipulatora. Zawiadowcy stacji (dyżurni ruchu), mając do dyspozycji rozkład jazdy, obsługują rozjazdy (zwrotnice) i semafory (światła) na swoich stacjach, kierując tym samym pociągi na właściwe tory stacyjne. Dzięki temu zachowany jest wysoki stopień realizmu całej zabawy.

Najbardziej skomplikowany jest ruch pociągów towarowych zbiorowych, które na stacjach prowadzą manewry, zostawiając lub zabierając różne wagony z bocznic. Na makiecie będzie można zobaczyć pociągi przede wszystkim polskich przewoźników. Towarowe, osobowe, pospieszne, ekspresowe i specjalne. Pojadą pociągi towarowe PKP Cargo oraz naszego największego przewoźnika pasażerskiego PKP Intercity, z różnych okresów działalności spółki. Pojawią się m.in. wagony w malowaniu z połowy lat dziewięćdziesiątych, tzw. "papuga" lub "tęczówka", wagony kursujące obecnie w składach PKP Intercity - w pociągach pospiesznych i ekspresowych, wagony pociągów "Jan Kiepura", "Polonia", "Wawel", "Bystrzyca", "Berlin-Warszawa Express", "Chopin", oraz składy z wagonami sypialnymi i wiele innych. Pojadą również pociągi towarowe a także składy innych europejskich zarządów kolejowych - m.in. włoskie, niemieckie, francuskie, rosyjskie, czeskie i węgierskie.

Posterunki odstępowe
Pomiędzy stacjami Gdańsk Południowy a stacją Makoszów jest bardzo długi odcinek szlaku kolejowego. Aby na jednym torze pomiędzy dwoma stacjami mógł się poruszać bezpiecznie więcej niż jeden pociąg - bez ryzyka najechania na siebie - konieczne jest podzielenie go na odcinki osłonięte semaforami. Takie odcinki nazywa się na kolei odstępami a posterunki obsługujące semafory które umożliwiają lub nie wjazd na odcinek  - posterunkami odstępowymi. Pociąg może wjechać na dany odcinek (odstęp) dopiero wtedy, kiedy opuści go poprzedzający go skład. O tym, czy dany odcinek jest wolny czy też zajęty i czy pociąg może na niego wjechać informuje maszynistę odpowiednie światło na semaforze. Semafory na takich odstępach mogą być automatyczne - wtedy nazywamy to Samoczynną Blokadą Liniową, lub sterowane przez dyżurnych ruchu na poszczególnych posterunkach odstępowych. Jeśli ruchem na kilku posterunkach odstępowych zarządza jeden dyżurny ruchu z jednej nastawni na wybranym posterunku lub stacji - mówimy wtedy o Lokalnym Centrum Sterowania i tak właśnie jest to rozwiązane na naszej makiecie, gdzie za ruch pomiędzy stacjami Gdańsk Południowy i Makoszów odpowiada Lokalne Centrum Sterowania Makoszów. Drugie Lokalne Centrum Sterowania Padowo obsługuje stację Padowo oraz posterunek odgałęźny Raciborowice, gdzie od linii dwutorowej odgałęzia się linia jednotorowa. Trzecie Lokalne Centrum Sterowania Bartoszów odpowiada za ruch na linii jednotorowej od Bartoszowa przez Wandkowo Kaszubskie, Parowozownię Ostrów do posterunku odgałęźnego Raciborowice.

Parowozownia Ostrów Wielkopolski
Wśród prezentowanych makiet wyróżniać się makieta Parowozowni Ostrów Wielkopolski, wyposażona w halę wachlarzową i obrotnicę, a także urządzenia do obrządzania parowozów, czyli przygotowywania ich do służby na kolejowych szlakach. A więc kanały rewizyjne, żurawie wodne, dźwigi i zasobniki do nawęglania parowozów i wiele innych urządzeń.

Zakupy przy makiecie
Wszyscy będą mogli rozpocząć zabawę w miniaturową kolej, zakupując (nie tylko podczas imprezy) modele i wyposażenie makiet w sklepie modelarskim Modelmania na terenie Galerii Metropolia (poziom -1) www.modelmania.com.pl. Na miejscu można także uzyskać fachowe porady techniczne dotyczące modeli i ich wyboru.


Zobacz także

 • Galeria zdjęć z poprzedniej imprezy jest tutaj
 • Zapowiedź imprezy tutaj wkrótce


Cykliczne spotkania przy makiecie

Cykliczne spotkania przy makiecie są jednym z elementów realizacji wizji naszego klubu - praktycznego,  popularyzowania modelarstwa kolejowego i zabawy w miniaturową kolej. Spotkania takie, choć nie zawsze odbywają się z udziałem publiczności, są jednak otwarte dla wszystkich zainteresowanych, którzy chcieliby wziąć w nich udział. Warunkiem jest wcześniejsze zgłoszenie i przestrzeganie obowiązujących na spotkaniu zasad i reguł.

 • Informacje o terminach takich spotkań w dziale Spotkania przy makiecie - tutaj

Nostalgia Za Parą - baw się razem z nami
Nostalgia Za Parą to grupa miłośników kolei i modelarzy kolejowych. Członkowie klubu swoją pasję realizują w różny sposób. Są wśród nich modelarze kolejowi, kolekcjonerzy taboru, zbieracze pamiątek kolejowych, bibliofile, miłośnicy fotografowania i filmowania pociągów (tacy kolejowi "spotterzy"), wielbiciele kolei wąskotorowych lub normalnotorowych. Organizują imprezy modelarskie a w niektórych uczestniczą. Jeżdżą na kolejowe wyprawy i wycieczki. Zainteresowanych realizowaniem swojej pasji i wspólną zabawą zapraszamy do dołączenia do naszego grona. Więcej informacji o grupie Nostalgia Za Parą i naszych imprezach - na stronie nostalgiazapara.pl, tel. 501 647 139.

Od 2018 klub Nostalgia Za Parą współpracuje z Galerią Metropolia w Gdańsku Wrzeszczu. W ramach współpracy klub otrzymał pomieszczenie na modelarnię, gdzie odbywają się cykliczne spotkania klubowiczów i praca przy makietach. W Metropolii zlokalizowany jest sklep modelarski Modelmania, gdzie można zaopatrzyć się we wszystko co jest potrzebne do modelarstwa kolejowego.

Fragment makiety klubu Nostalgia Za Parą w Galerii Metropolia.
Galeria zdjęć z poprzedniej imprezy jest tutaj


EU07 ze składem ciemnozielonooliwkowych wagonów mija semafor Samoczynnej Blokady Liniowej pomiędzy Makoszowem a Gdańskiem Południowym. Galeria zdjęć z poprzedniej imprezy jest tutaj.

Michał - Starszy Palacz Parowozowni Ostrów - wprowadza w tajniki epoki pary i fachowo objaśnia specyfikę funcjonowania parowozowni i parowozów. Galeria zdjęć z poprzedniej imprezy jest tutaj.

Podg. Raciborowice - widoczny zjazd pociągu z linii dwutorowej na jednotorową. Galeria zdjęć z poprzedniej imprezy jest tutaj.

Jacek z pociągiem na szlaku. Galeria zdjęć z poprzedniej imprezy jest tutaj.

Arek jako dyżurny ruchu pilnuje porządku na Makoszowie.
Galeria zdjęć z poprzedniej imprezy jest tutaj.

Piotr prowadzi pociąg osobowy z ET22 na czele.
Galeria zdjęć z poprzedniej imprezy jest tutaj.