V Ogólnopolska Wystawa Makiet i Modeli Kolejowych Nostalgia Za Parą w Rumi - 14, 15, 20, 21, 22 listopada 2015

Aktualności z imprezy
:::::: Galeria zdjęć 15 listopada - tutaj
:::::: Galeria zdjęć 15 listopada cz.2 - tutaj

:::::: Galeria modele parowozów  1:10 - tutaj
:::::: Film z pierwszego weekendu imprezy:


INFO DLA WIDZÓW | PLAKAT | GALERIE ZDJĘĆ I FILMÓW | UKŁAD MAKIET 14 i 15.11 | 20-22.11
Klub Miłośników Kolei i Modelarzy Kolejowych Nostalgia Za Parą (nostalgiazapara.pl) serdecznie zaprasza do odwiedzenia V Ogólnopolskiej Wystawy Makiet i Modeli Kolejowych Nostalgia Za Parą w Rumi, w dniach 14, 15, 20, 21 i 22 listopada 2015, w Galerii Port Rumia Centrum Handlowe Auchan, Rumia, ul. Grunwaldzka 108.

Galerie zdjęć
i filmy z imprezy - tutaj
 
 
Aby obejrzeć plakat w powiększeniu kliknij na niego Aby obejrzeć plakat w powiększeniu kliknij na niego
.
14 i 15 listopada - aby powiększyć kliknij rysunek
20-22 listopada - aby powiększyć kliknij rysunek

Wystawa będzie dla odwiedzających bezpłatna i czynna:

  • 7 listopada (sobota): rozstawianie makiety, jazdy sprawdzające
  • 8 listopada (niedziela): rozstawianie makiety, jazdy sprawdzające
  • 14 listopada (sobota): w godzinach 10-14 i 15-19, 
  • 15 listopada (niedziela): w godzinach 10-14 i 15-19,
  • 20 listopada (piątek): w godzinach 10-14* i 15-19,
  • 21 listopada (sobota): w godzinach 10-14 i 15-19,
  • 22 listopada (niedziela): w godzinach 10-14 i 15-19,
* 20 listopada w piątek w godzinach 10-14 makieta będzie wydłużana o moduły modelarzy z całej Polski. W związku z tym kursowanie pociągów na makiecie od 10 do 14 może być nieregularne i ulegać  przerwom. Podczas pierwszej godziny imprezy realizowane są jazdy testowepuje stopniowe wyprowadzanie pociągów na szlak.


Prosimy zwiedzających o:

  • niedotykanie makiet i taboru
  • niewchodzenie na barierki
  • fotografowanie i filmowanie z boku (bez unoszenia aparatów i kamer nad makietą)
  • dopilnowanie najmłodszych


Makieta H0 (1:87)

Makieta w skali 1:87 (H0) będzie składać się z około dziesięciu stacji, przystanków osobowych, parowozowni normalno i wąskotorowej, dwóch bocznic oraz szlaku pomiędzy nimi. Makieta zbudowana będzie z modułów, które modelarze budują osobno, a zestawiają w długi kolejowy szlak właśnie na takich imprezach. Pojawią się nowe stacje, których nie było na wystawie w zeszłym roku.
W odróżnieniu od niewielkich makiet domowych, rozkładanych na dywanie, lub zbudowanych w kształcie koła, makieta w Auchan Rumia odzwierciedla (w skali 1:87) fragment prawdziwej drogi kolejowej - stacje, oddzielone od siebie długimi odcinkami szlaku kolejowego. Dzięki temu na makiecie możemy pokazać ruch pociągów taki, jak na prawdziwej kolei. Makieta będzie miała łączną długość ponad dwieście metrów.

Fragment makiety w skali 1:87


Ruch pociągów na makiecie

Pociągi na makiecie - towarowe, osobowe, pospieszne, ekspresowe i specjalne - kursują  według specjalnego rozkładu jazdy (czas przyspieszony jest trzy lub czterokrotnie w stosunku do rzeczywistego). Maszyniści prowadzą pociągi, przestrzegając obowiązujących sygnałów i poleceń dyżurnych ruchu. Maszynista idzie wzdłuż makiety, równolegle do jadącego pociągu i steruje lokomotywą za pomocą specjalnego manipulatora. Zawiadowcy stacji (dyżurni ruchu), mając do dyspozycji rozkład jazdy, obsługują rozjazdy (zwrotnice) i semafory (światła) na swoich stacjach, kierując tym samym pociągi na właściwe tory stacyjne. Dzięki temu zachowany jest wysoki stopień realizmu całej zabawy.


W pierwszy weekend imprezy (14 i 15 listopada) makieta będzie składać się z  modułów klubu Nostalgia Za Parą, nastomiast w kolejny weekend (20, 21, 22 listopada) zostanie rozbudowana o makiety modelarzy z Białegostoku, Błonia, Warszawy, Torunia, Łodzi, Ostrowa Wielkopolskiego i innych.

Najbardziej skomplikowany jest ruch pociągów towarowych zbiorowych, które na stacjach prowadzą manewry, zostawiając lub zabierając różne wagony z bocznic. Na makiecie będzie można zobaczyć pociągi przede wszystkim polskich przewoźników. Towarowe, osobowe, pospieszne, ekspresowe i specjalne Najwięcej naszego największego przewoźnika pasażerskiego PKP Intercity, z różnych okresów działalności spółki. Pojawią się m.in. wagony w malowaniu z połowy lat dziewięćdziesiątych, tzw. "papuga" lub "tęczówka", wagony kursujące obecnie w składach PKP Intercity - w pociągach pospiesznych i ekspresowych, wagony pociągów "Jan Kiepura", "Polonia", "Wawel", "Bystrzyca", "Berlin-Warszawa Express", "Sobieski", oraz składy z wagonami sypialnymi i wiele innych. Pojadą również pociągi towarowe a także składy innych europejskich zarządów kolejowych - m.in. niemieckie, francuskie, szwajcarskie, rosyjskie, czeskie i węgierskie.

Repliki prawdziwych stacji i Parowozownia Ostrów Wielkopolski

Częścią makiety będą repliki prawdziwych polskich stacji Radzymin (koło Warszawy) i Szadek (na magistrali węglowej Śląsk-Gdynia). Wśród prezentowanych makiet wyróżniać się będzie także makieta Parowozowni Ostrów Wielkopolski, wyposażona w halę wachlarzową i obrotnicę, a także urządzenia do obrządzania parowozów, czyli przygotowywania ich do służby na kolejowych szlakach. A więc kanały rewizyjne, żurawie wodne, dźwigi i zasobniki do nawęglania parowozów i wiele innych urządzeń.

 

Wyjątkowa atrakcja i nowość 14 i 15 listopada - Kolejka Parkowa z Pecnej koło Poznania w skali 1:10 zagości w Auchan Rumia

Wszyscy najmłodsi będą mogli pojechać w podróż pociągiem po terenie Auchan Rumia, siadając na (nie do!) miniaturowe, specjalnie przystosowane wagoniki.


Parada Parowozów z Wolsztyna w Rumi w skali 1:10 (14 i 15 listopada)

Słynna Parada Parowozów, organizowana w maju w Wolsztynie, polega na przejazdach zabytkowych parowozów i ich prezentacji publiczności. Nie każdy jednak może tam pojechać. Tym razem wszyscy będą mogli obejrzeć wolsztyńskie parowozy, także te już od wielu lat nieczynne, na Paradzie Parowozów w Rumi, w skali 1:10. Zaprezentowane zostaną m.in: Pt47-65, Ty45-379, Ok1-359, Ol49-7, TKt48-143, należące do Kolejki Parkowej z Pecnej. Jeden parowóz ma około dwóch i pół metra długości.

Parowóz w skali 1:10 Kolei Ogrodowej z Pecnej

  
Makieta dla najmłodszych - Modelmania

Dla początkujących maszynistów sklep modelarski Modelmania (modelmania.com.pl) przygotował specjalną, niewielką makietę w skali H0, na której najmłodsi będą mogli nauczyć się prowadzić pociąg i następnie spróbować samodzielnie swych sił w roli maszynistów. Modelmania prowadzi swój stacjonarny sklep modelarski w Gdańsku.

Zakupy przy makiecie - Świat Modeli

Wszyscy będą mogli rozpocząć zabawę w mianiturową kolej, zakupując podczas imprezy modele i wyposażenie makiet na stoisku sklepu modelarskiego Świat Modeli z Rybnika - swiatmodeli.com.

Na stoiskach obu sklepów można także uzyskać fachowe porady techniczne dotyczące modeli i ich wyboru.


Baw się razem z nami

Nostalgia Za Parą to grupa miłośników kolei i modelarzy kolejowych. W Trójmieście w ciągu roku organizujemy kilka cyklicznych wystaw makiet kolejowych. Zainteresowanych realizowaniem swojej pasji i wspólną zabawą zapraszamy do dołączenia do naszego grona. Więcej informacji o grupie Nostalgia Za Parą i naszych imprezach - na stronie nostalgiazapara.pl, tel. 501 647 139.

Aktywne uczestnictwo w imprezie
Do udziału w imprezie, oprócz widzów, którzy przyjdą oglądać makietę, zapraszamy doświadczonych modelarzy i miłośników modelowej kolei. Szczególnie jednak zapraszamy osoby, które fascynują się miniaturowym kolejnictwem i koleją w ogóle, ale nie mają dużego albo żadnego doświadczenia. Chciałyby uczestniczyć w tego rodzaju imprezach, ale nie mają żadnych kontaktów, często nikogo nie znają. W imprezie będziecie mogli uczestniczyć jako pomocnicy maszynistów, pomocnicy dyżurnych ruchu na stacjach. Będzie okazja uczyć się od bardziej doświadczonych modelarzy, maszynistów i stopniowo to doświadczenie zdobywać. Wszystkich uczestników obowiązuje regulamin imprezy, który zostanie przesłany zgłoszonym uczestnikom.

  • Informacje dla modelarzy - uczestników imprezy - tutaj

Zapraszamy - drużyna Nostalgia Za Parą