Wakacyjna Wystawa Makiet i Modeli Kolejowych w Gdańsku, 4 lipca-02 sierpnia Gdańsk Zaspa, ul. Startowa 9, Gimnazjum nr, 17

Serdecznie zapraszamy do odwiedzenia Wakacyjnej Wystawy Makiet i Modeli Kolejowych Nostalgia Za Parą która będzie odbywać się w Gdańsku, w Gimnazjum numer 17 im. kardynała Stefana Wyszyńskiego (Gdańsk-Zaspa), od 4 lipca do 02 sierpnia 2015 roku.

Wystawa jest dla odwiedzających czynna:
od 4 lipca do 02 sierpnia codziennie
- w soboty i niedziele w godzinach 14.00-19.00
- w dni powszednie w godzinach 14.00-19.00

Aktualne godziny otwarć będą podane na stronie www.nostalgiazapara.pl

Wystawa składa się z dwóch części - makiety kolejowej, oraz kolejki dla dzieci Tomek i Przyjaciele.

Kolejka Tomek i Przyjaciele umożliwi zabawę najmłodszym widzom, od 3 do 7 lat. Będą na niej jeździć pociągi znane z bajki "Tomek i Przyjaciele".

Makieta kolejowa, wykonana w skali 1:87 (zwanej skalą H0 - hazero), składa się z kilku stacji, parowozowni normalno i wąskotorowej, bocznic, oraz szlaku pomiędzy nimi. Makieta zbudowana jest z modułów, które odzwierciedlają fragment szlaku kolejowego. Moduły modelarze budują osobno, a zestawiają w długi kolejowy szlak właśnie na takich imprezach. Długość makiety wynosi ponad 100 metrów. Członkowie klubu cały czas budują kolejne moduły makiety.

Ruch na makiecie jak na prawdziwej kolei
Nasza makieta odróżnia się bardzo od makiet, które wiele osób wyobraża sobie, jako planszę z pociągami jeżdżącymi „w kółko”. Makieta przedstawia bowiem długi szlak kolejowy, połączony stacjami, na którym pociągi pokonują określone odcinki, stosując się do zasad ruchu obowiązujących na prawdziwej kolei. Każdy pociąg jedzie od stacji początkowej do końcowej, prowadzi go modelarz-maszynista, który idzie wzdłuż makiety i steruje lokomotywą za pomocą specjalnego manipulatora. Na stacjach ruchem sterują dyżurni ruchu, zmieniając położenia zwrotnic (rozjazdów) i wyświetlając odpowiednie sygnały na semaforach dla maszynistów. Dzięki temu maszyniści wiedzą, czy muszą się zatrzymać, zwolnić, czy też mają całkowicie wolną drogę. Taki sposób zabawy na makiecie jest bardzo atrakcyjny dla widzów i o wiele ciekawszy od makiety-automatu, na której pociągi poruszają się zaprogramowane przez komputer.
Tym, którzy nie znają zasad ruchu kolejowego, ani szczegółów zabawy w miniaturową kolej, będziemy o tym opowiadać przy makiecie.

Wśród prezentowanych makiet wyróżnia się stacja Padowo na szlaku dwutorowym i stacja Bartoszów na szlaku jednotorowym. Uwagę zwiedzających przyciągnie z pewnością makieta parowozowni, wyposażona w halę wachlarzową i obrotnicę a także urządzenia do obrządzania parowozów, czyli przygotowywania ich do służby na kolejowych szlakach. A więc kanały rewizyjne, żurawie wodne, dźwigi i zasobniki do nawęglania parowozów i wiele innych urządzeń.


Na makiecie można zobaczyć składy polskich przewoźników. Najwięcej naszego największego przewoźnika pasażerskiego PKP Intercity oraz towarowego - PKP Cargo z różnych okresów działalności. Pojawią się także składy innych europejskich zarządów kolejowych - m.in. niemieckie, francuskie, szwajcarskie, rosyjskie, czeskie i węgierskie.


Zostań Maszynistą
Wyjątkową atrakcją wakacyjnej wystawy jest „Szkoła maszynistów” która umożliwi wszystkim chętnym poprowadzenie pociągu po makiecie, po wcześniejszym przeszkoleniu. Dzięki temu, zamiast tylko oglądać makietę, każdy może bawić się razem z nami i poprowadzić swój pociąg po naszej makiecie. Na szczęście zasady zabawy są proste i łatwe do opanowania, dlatego lekcja w naszej szkole  trwa bardzo krótko. Żadne doświadczenie nie jest wymagane. Maszynista musi mieć wzrost zapewniający mu dobrą widoczność pociągu na makiecie i dobre chęci do zabawy. Najbardziej aktywni mogą dołączyć do naszego grona, zapisując się do klubu Nostalgia Za Parą. Zgłoszenia w miejscu imprezy.

Wstęp na imprezę

  • kolejka Tomek i Przyjaciele - 5 zł za 15 minut zabawy
  • makieta kolejowa: bilet normalny 7 zł, ulgowy 5 zł, rodzinny 15 zł.
  • szkoła maszynistów - 15 zł (godzina), 30 zł (pół dnia bez limitu czasu - od 4 do 5 godzin)

Wpływy z imprezy przeznaczone są na pokrycie kosztów jej organizacji, oraz na dofinansowanie zakupu modeli przez maszynistów z klubu Nostalgia Za Parą.

Prosimy o:

  • niedotykanie makiet i taboru
  • niewchodzenie na barierki
  • fotografowanie i filmowanie z boku (bez unoszenia aparatów i kamer nad makietą)
  • dopilnowanie najmłodszych

Informacje o imprezie

telefon kontaktowy: 501 647 139 (Piotr)

 

PODSTAWOWE
INFORMACJE

o wystawie
makiet kolejowych
klubu Nostalgia Za Parą
więcej tutaj

GODZINY OTWARĆ
JAK DOJECHAĆ

04 lipca-02 sierpnia
codziennie
mapka dojazdu tutaj
godziny otwarć 
tutaj

JAK TO
DZIAŁA?

zasady zabawy
i funkcjonowania

makiety
więcej tutaj

ZOSTAŃ
MASZYNISTĄ

i baw się z nami
na makiecie

prowadząc pociąg
więcej tutaj

ZDJĘCIA
I FILMY

prosimy
o Wasze
zdjęcia i filmy
więcej tutaj